mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nie trzeba będzie pompować opon

Nie trzeba będzie pompować opon

Niedawno informowaliśmy o nowej technologii firmy Pirelli, która nie dopuści do spadku ciśnienia w oponie mimo jej przebicia. Tymczasem Goodyear pracuje nad takimi rozwiązaniami, dzięki którym regularne sprawdzanie ciśnienia i pompowanie opon może przejść do historii.

Nie trzeba będzie pompować opon
Możliwość ciągłego utrzymania właściwego ciśnienia w oponach może nie tylko wyeliminować potrzebę kontrolowania go i szukania kompresora ze sprawnym manometrem, ale również przełożyć się na realne oszczędności na paliwie. Zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, zbyt niskie ciśnienie w oponach – jak pokazują wyniki badań – powoduje zwiększenie zużycia paliwa od 2,5 do 3,3%. Przy dzisiejszych cenach jest to prawie 10 groszy na litrze paliwa.

Prawidłowo napompowane opony to ponadto także mniejsza emisja spalin, dłuższa żywotność opon, większe bezpieczeństwo oraz lepsza sterowność pojazdu.

Opracowywana przez Goodyeara technologia utrzymania ciśnienia w oponach (Air Maintenance Technology – AMT) pozwoli utrzymać optymalne ciśnienie w oponach bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych kompresorów, czy elektroniki. Wszystkie elementy systemu AMT, w tym zminiaturyzowany komputer, będą się mieścić wewnątrz opony.

- Technologicznie jest to skomplikowane, ale sama koncepcja systemu AMT jest dość prosta – system zasilany jest dzięki ruchowi opony toczącej się po nawierzchni. Opona, która sama utrzymuje ciśnienie powietrza to coś, czego kierowcy potrzebowali od lat. Firma Goodyear podjęła wyzwanie, a postępy, które poczyniliśmy, są bardzo obiecujące – powiedział Jean-Claude Kihn, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych Goodyeara.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy opony z systemem AMT znajdą się w sprzedaży, ale harmonogram prac ma ulec przyspieszeniu dzięki otrzymanym niedawno w USA i Unii Europejskiej rządowym dotacjom naukowym.

Biuro Technologii Motoryzacyjnych amerykańskiego Departamentu Energii poinformowało o udzieleniu dotacji w wysokości 1,5 miliona dolarów na badania, rozwój i prezentację systemu AMT do opon do samochodów ciężarowych. Dotację przekaże także Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych, a prace będą prowadzone w ośrodku innowacji Goodyeara w Akron w stanie Ohio.

W lipcu Goodyear otrzymał również dotację od rządu Luksemburga na badania i rozwój systemu AMT do opon do aut osobowych. Prace nad tym rozwiązaniem będą prowadzone przez ośrodek innowacji Goodyear w Colmar-Berg w Luksembrugu.

Podobne wiadomości:

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Aktualności 2017-08-22

Testy opon zimowych

auto motor i sport 0000-00-00

Już wkrótce wkrótce opublikujemy najnowszy test opon zimowych anno domini 2011. Tymczasem zapraszamy do rzucenia okiem na testy opon zimowych z lat 2009/2010.

Komentuj:

marko1 2011-08-22

pożyjemy zobaczymy, jakby co to idę napompować opony

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.