mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Niższe spalanie w Oplach dzięki żaluzjom

Niższe spalanie w Oplach dzięki żaluzjom

Koncerny motoryzacyjne dowodzą w praktyce, że są różne sposoby, dzięki którym można ograniczać zużycia paliwa w produkowanych samochodach. Opel opracował właśnie aktywne żaluzje, w pełni osłaniające przednie wloty powietrza.

Niższe spalanie w Oplach dzięki żaluzjom
W skrócie działanie aktywnych żaluzji polega na tym, że sterują one dopływem powietrza chłodzącego komorę silnika. Gdy zapotrzebowanie na takie chłodzenie jest najmniejsze, żaluzje automatycznie zamykają przednie wloty powietrza, przyczyniając się do zmniejszenia oporów powietrza, a tym samym do obniżenia spalania. Przy zamkniętych żaluzjach powietrze opływające jego przód jest rozprowadzane na boki, zamiast trafiać do mniej efektywnej aerodynamicznie komory silnika. Zamykanie i otwieranie żaluzji sterowane jest przez inteligentny mechanizm, który osobno reguluje górne i dolne wloty powietrza. Mechanizm ten uwzględnia różne czynniki występujące podczas jazdy - termiczne, elektryczne i aerodynamiczne.

Przykładowo żaluzja otwiera się, kiedy samochód jedzie pod górę lub znajduje się w intensywnym ruchu miejskim. Zamyka się natomiast przy prędkości autostradowej, kiedy zapotrzebowanie na chłodzenie silnika jest mniejsze. Podstawową korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest poprawa aerodynamiki pojazdu, czyli zmniejszenie łącznego oporu powietrza nawet o 10 procent. Przekłada się to na obniżenie spalania o około 2 procent lub nawet o 5 procent w czasie jazdy z prędkością 130 km/h.

Pełna żaluzja przednich wlotów powietrza ma także zalety w aspekcie termicznym, ponieważ spowalnia ochładzanie się komory silnika po jego wyłączeniu lub przyspiesza rozgrzewanie się silnika po zimnym rozruchu – co zwłaszcza zimą zapewnia duże oszczędności w zakresie zużycia paliwa i przyspiesza uzyskanie komfortu cieplnego w kabinie.

Mimo pozornej prostoty tego rozwiązania, pełna aktywna żaluzja przednich wlotów powietrza stanowiła poważne wyzwanie dla projektantów i inżynierów. Musieli oni uwzględnić szereg czynników, w tym nie tylko stylistykę i konstrukcję pojazdu oraz ochronę pieszych, ale także wpływ na wysokość stawek ubezpieczeniowych, rodzaj silnika i przekładni oraz gospodarkę cieplną tych podzespołów, a także zapotrzebowanie na chłodzenie.

Opel nie zdradził jeszcze, w którym modele aktywne żaluzje zadebiutują na rynku. Podobno ma być to zupełnie nowy model. Dziś nie wiemy również, kiedy ta technologia pojawi się na rynku. Według zapowiedzi, ma to nastąpić niebawem.

Rozwiązanie z aktywnymi żaluzjami nie jest jednak nowością na rynku. Znane jest także posiadaczom niektórych Opli. W 2010 r. w Astrze ecoFlex pojawiła się bowiem częściowo aktywna żaluzja chłodnicy, dzięki której m.in. udało się obniżyć emisję CO2 do zaledwie 99 g/km w cyklu mieszanym. Rozwiązanie to trafiło później do Insigni oraz Zafiry.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel spalanie zuzycie paliwa

Podobne wiadomości:

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Aktualności 2017-03-20

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Aktualności 2017-07-05

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2014-11-13

Ciekawe czy takie żaluzje faktycznie pomagają i można odnotować niższe spalanie czy też jest to tylko chwyt marketingowy,jak sądzicie? Co do hybrydy to warto jeszcze poczekać bo mała liczba osób w Polsce posiada samochody z tą technologią więc ciężko się tutaj wypowiedzieć.

~marena 2014-10-26

niskiego poziomu spalania samochodu z napędem hybrydowym w miescie nie jest w stanie pobić nic. z tymi cenami paliwa jakie mamy obecnie, to tylko kwestia czasu żeby więcej aurisów hybrydowych zagościło na naszych drogach.

~karol 2014-10-16

W Fordzie Focusie 3 od 2011 roku są aktywne żaluzje

~VolvoFan 2014-10-16

Zaluzje sa stosowane w Volvo S60 V60 juz od 2010 roku.

~sem 2014-10-13

żaluzja chłodnicy była w nysie 30 lat temu !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.