mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowa technologia sterowania zaworami silnika

Nowa technologia sterowania zaworami silnika

Variable Valve Event & Lift, a w skrócie VVEL, to najnowsza technologia opracowana przez Nissana. Jest to system zmiennych faz rozrządu oraz zmian stopnia otwarcia zaworów, którego zadaniem jest zapewnić znacznie lepszą dynamikę oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Nowa technologia sterowania zaworami silnika

Parę dni temu firma Nissan Motor Co. Ltd. zaprezentowała nowoczesną technologię pozwalającą na połączenie reakcji na gaz, mocy, oszczędności, a także niskiego poziomu emisji spalin. Innowacyjny system opiera się nowym systemie VVEL połączonym z układem bezstopniowej regulacji faz rozrządu. Nowoczesne rozwiązanie będzie montowane w niedługim czasie w samochodach z gamy Nissana oraz Infiniti od rocznika FY07, w ramach programu Nissan Green 2010. Pierwszym modelem, w którym pojawi się VVEL będzie Infiniti G37 coupe, którego premiera odbędzie się w kwietniu tego roku.

Według Nissana, nowy system VVEL pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent. W konwencjonalnych silnikach ilość zasysanego powietrza jest kontrolowana poprzez zawór przepustnicy. Jednostki napędowe wyposażone w system VVEL mają regulować ją bezpośrednio przez zawory dolotowe, zmieniając nieustannie ich fazy pracy oraz stopień otwarcia. Działając wspólnie z układem C-VTC umożliwia płynne i kompleksowe regulacje fazy rozrządu oraz stopnia otwarcia zaworów. Dzięki temu przez cylindry następuje wydajniejszy przepływ powietrza, co poprawia reakcję na gaz, zapewniając równowagę między mocą, a emisjami spalin.

System VVEL pozwala obniżyć zużycie paliwa w niskim i średnim zakresie obrotów. Dlatego też najbardziej nadaje się do zastosowania w wielocylindrowych silnikach o większej pojemności, gdyż z reguły pracują one w tym zakresie obrotów.

Czytaj także:

Infiniti EX uderza w Europę (2007-03-29)

Ładniejsze i mocniejsze G37 Coupe (2007-03-26)

Nowy tor testowy Nissana (2007-03-23)

Komentuj:

~Darek 2007-04-28

Cześć Twój opis zwrócił moją uwagę, najczęściej dziewczyny piszą różne rzeczy po to aby się jak najlepiej zareklamować. Ty napisałaś szczerze o sobie i o tym czego pragniesz. Mam nadzieję, że znajdziesz kogoś kto zasługuje na ciepłe spojrzenia twych ładnych oczu i kogoś, kto będzie Cię szanował. Życze wszystkiego dobrego :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.