mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe przepisy ułatwią ci wybór opon

Nowe przepisy ułatwią ci wybór opon

Od listopada 2012 roku każda nowo wyprodukowana opona, będzie zawierać specjalną naklejkę informacyjną. Po co? Przede wszystkim ma ona ułatwić kierowcom wybór odpowiedniego ogumienia pod kątem kilku kryteriów.

Nowe przepisy ułatwią ci wybór opon
Za pomysł wprowadzenia nowego systemu identyfikacji opon odpowiedzialni są urzędnicy zasiadający w Parlamencie Europejskim. Na mocy nowego rozporządzenia, od listopada 2012 roku, Unia Europejska (UE) będzie wymagać od wszystkich producentów opon prowadzących sprzedaż na Starym Kontynencie, zamieszczania na oponach naklejki informacyjnej. Dzięki niej potencjalny nabywca będzie mógł porównać modele opon pod kątem oszczędności paliwa, zachowania na mokrej nawierzchni czy chociażby emitowanego hałasu i wybrać interesujący go produkt. Ale nie tylko. Europejscy decydenci mają nadzieję, że dzięki tej standaryzacji, uda im się również podświadomie nakłonić firmy oponiarskie do konstruowania pneumatyków wysokiej jakości. Podobne etykiety jakości można znaleźć na produktach AGD, takich jak na przykład pralki.

Co ciekawe proces testowania opon i ich późniejszej klasyfikacji według standardów wyznaczonych przez UE, pozostawiono w gestii samych producentów. Dlaczego Bruksela nie zamierza powołać własnego instytutu? Urzędnicy obawiają się, że gdyby doszło do zafałszowania lub pomyłek w klasyfikacji jakiegoś modelu opony, wówczas stanowiłoby to istotne zagrożenie dla wizerunku samej UE, która nomen omen sama stara się przestrzegać zasad wolnego rynku. Zastrzega jednak, że wszelkie próby łamania nowych przepisów - m.in. fałszowanie wyników, dystrybucja opon bez stosownych oznaczeń - będą surowo karane.

Z ulotki informacyjnej, naklejanej na zewnętrzną stronę bieżnika opony, konsumenci dowiedzą się jak dany model opony spisuje się w kwestii oszczędności paliwa i wydajności, zachowania się na mokrej nawierzchni (opona letnia) / zachowania się na śniegu (opona zimowa) i jaki hałas emituje. UE póki co nie ma zamiaru rozszerzać listy kryteriów. W przyjętej klasyfikacji opon przyjęto system literowy od A do G, gdzie A oznacza produkt najwyższej jakości, a G najgorszej. Wyniki generowania hałasu z kolei będą podawane w decybelach (dB). Jest też kilka wyjątków: klasa jakościowa D (wydajność) jest dopuszczalna tylko w przypadku lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych, z kolei w przypadku zachowania na mokrej/ośnieżonej nawierzchni najniższym wynikiem jaki będzie można uzyskać, będzie klasa F.

Nową formą klasyfikacji opon objęte są modele dedykowane dla aut osobowych, lekkich aut użytkowych, ciężarówek, autobusów międzymiastowych i turystycznych. Z systemu oznakowania wyłączone są natomiast pneumatyki z regenerowanym bieżnikiem, opony sportowe - np. do off-roadu, wyścigów itd., opony zapasowe (typ T), opony dedykowane pojazdom zabytkowym (wszystkie dopuszczone do ruchu przed 1 października 1990 r.), opony o dopuszczalnej prędkości do 80 km/h oraz te o ekstremalnie małych bądź dużych rozmiarach (np. 10 lub 25 cali).

Eksperci z branży oponiarskiej przypuszczają, że nowa forma definiowania opon może przynieść niewielkie korekty cen produktów na rynku. Nie należy się zatem obawiać drastycznych wzrostów cen w przypadku markowych i dobrych jakościowo modeli. Jak będzie w rzeczywistości? Jak zwykle pokaże życie. Nie należy się też obawiać, że w tej klasyfikacji faworyzowane będą opony o wysokim współczynniku oszczędności paliwa. To kryterium stanowi tylko część pełnej oceny opony wspólnie z tzw. kryterium wydajności.

Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Aktualności 2017-06-29

Komentuj:

~Helm 2012-06-21

Jest proste rozwiązanie ? nie kupuj od chińczyka :)

~radek 2012-06-21

Jakos ni widze jak będą zmuszali chińskich producentow do przestrzegania tych oznaczen?

~Oelka 2012-06-21

Pomysł fajny, uzupełni już te parametry, które handlowcy i tak zamieszczają, z resztą jak mam jakąś wątpliwość to dzwonię do konsultanta ? porządne sklepy tak jak http://www.motoricus.pl/ mają takich ludzi do pomocy klientom.

~Helm 2012-06-21

Nie ma co się martwić. Z resztą w porządnych sklepach to i tak już możesz sobie spokojnie porównać poszczególne modele. ::)

~radek 2012-06-21

ciekawe jak bda tego pilnowali, jak nie powoluja własnej jednostki kontrolnej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.