mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe silniki Volvo

Nowe silniki Volvo

Nie tylko nowe modele - S60 oraz V60 - ale i nowe jednostki napędowe już wkrótce wzbogacą ofertę marki Volvo. W sprzedaży pojawią się dwie wersje czterocylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra.

Nowe silniki Volvo
Silniki GTDi w wersji T3 o mocy 150 KM oraz wersji T4 o mocy 180 KM będą dostępne w nowych modelach Volvo S60 i V60. Silnik 180-konny uzyskuje maksymalny moment obrotowy w wysokości 240 Nm w zakresie już od 1.600 obrotów aż do 5000 obrotów na minutę. Dostępna na zamówienia funkcja overboost pozwala osiągnąć 270 Nm momentu obrotowego. Z kolei wersja T3 oferuje 150 KM i 240 Nm momentu obrotowego.

Nowe silniki GTDi mają bardzo zwartą budowę i są wykonane całkowicie z odlewanego aluminium. Pozwoliło to uzyskać niską masę i dobre zdolności rozpraszania ciepła. Ponadto kolektor dolotowy został wykonany z tworzywa sztucznego, co korzystnie wpływa na minimalizację masy silnika. Takie rozwiązanie zapewnia również wysoką wydajność energetyczną. Konstruktorzy Volvo zdecydowali się ponadto na umieszczenie każdego wtryskiwacza centralnie nad tłokiem, tuż obok świecy zapłonowej. Każdy z wtryskiwaczy ma sześć otworów, co jest rozwiązaniem nietypowym w przypadku wtryskiwaczy umieszczonych centralnie. Rozwiązanie to pozwala uzyskać szczególnie jednolite rozprowadzenie paliwa.

Centralnie umieszczony wtryskiwacz wielootworowy pozwala na ekstremalnie precyzyjne dozowanie paliwa. Przy zimnym silniku, paliwo jest wtryskiwane do środka komory spalania tuż przed zapłonem. Wysokie ciśnienie wtrysku paliwa w wysokości 100 barów przekłada się na idealny czas przygotowania oraz oznacza mniejszą ilość paliwa na ściankach komory spalania. Przy zimnym silniku ta technologia wtrysku pozwala także na szybkie rozgrzanie katalizatora, co z kolei przyspiesza proces oczyszczania spalin.

Wtrysk bezpośredni pozwala uzyskać także wysoki współczynnik napełnienia cylindra w komorze spalania. Poza wydajnym spalaniem i niskim poziomem emisji rozwiązanie to umożliwia wcześniejsze uruchomienie turbodoładowania oraz szybką reakcję nawet przy niskich obrotach silnika. To z kolei przekłada się na lepsze przyspieszenie i dobre warunki jezdne  samochodu od niskich prędkości obrotowych silnika.

Silniki GTDi T4 będzie oferowany w zestawieniu z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów Powershift lub sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Z kolei silnik GTDi T3 będzie dostępny tylko z manualną skrzynią biegów.

Oba warianty zostały wyposażone w przycisk funkcji DRIVe, uruchamiający i wyłączający technologię oszczędzania paliwa. Wersje automatyczne zostały wyposażone w technologię zwalniającą bieg w momencie, gdy kierowca zwalnia pedał gazu w trakcie toczenia się pojazdu. Z kolei wersja z manualną skrzynią biegów została wyposażona w funkcję Start/Stop, która wyłącza silnik w momencie postoju, podczas zwolnienia pedału sprzęgła przez kierowcę i wrzucenia biegu jałowego.

Obie wersje nowego silnika GTDi pojawią się na rynku jeszcze pod koniec bieżącego roku razem z nowymi modelami Volvo S60 i Volvo V60. Silniki te będą w późniejszym czasie dostępne także w wersji napędzanej biopaliwem E85 (bioetanolem).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo S60
Volvo S60
Cena podstawowa już od: 123 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Volvo V60
Volvo V60
Cena podstawowa już od: 128 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Aktualności 2017-06-11

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

kosmoss 2010-10-28

Nowe jednostki napędowe tak benzynowe jaki dieslowskie w nowych modelach są. Przedstawiciel Volvo na forum

~pit 2010-09-02

na pewno benzyna, bo w nowczesnym dieslu ciśnienie wtrysku to ok 2 000 bar

~To są silniki benzynowe 2010-09-02

prawda?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.