mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe silniki i skrzynia u Mazdy

Nowe silniki i skrzynia u Mazdy

Podczas salonu w Tokio Mazda Motor Corporation po raz pierwszy zaprezentuje silniki i automatyczną przekładnię nowej generacji. Zostanie zaprezentowany silnik benzynowy „Mazda SKY-G” z bezpośrednim wtryskiem paliwa, ekologiczny silnik Diesla „Mazda SKY-D” oraz automatyczna skrzynia biegów „Mazda SKY-Drive”.

Nowe silniki i skrzynia u Mazdy
Mazda SKY-G
Jest to silnik benzynowy nowej generacji z bezpośrednim wtryskiem paliwa, charakteryzujący się znacznie obniżonym zużyciem paliwa i lepszymi osiągami dzięki podwyższonej sprawności cieplnej. Blok silnika został zaprojektowany od nowa pod kątem obniżenia tarcia mechanicznego i uzyskania optymalnej mieszanki paliwowo-powietrznej, a bezpośredni wtrysk paliwa umożliwia zastosowanie zróżnicowanych profili rozpylania i uzyskanie maksymalnie wydłużonego suwu pracy.

W porównaniu z obecnie stosowanym dwulitrowym silnikiem Mazdy o 15 % poprawiono parametry w zakresie zużycia paliwa i momentu obrotowego. Uzyskano to dzięki zastosowaniu wtryskiwaczy paliwa nowej generacji i wysoce funkcjonalnego mechanizmu zmiennych faz rozrządu.

Silnik pozwala na obniżenie zużycia paliwa w większym samochodzie, takim jak Mazda3, do poziomu typowego dla obecnego modelu Mazda2.

Mazda SKY-D
Atuty ekologicznego silnika Diesla nowej generacji SKY-D to niskie zużycie paliwa, znakomite osiągi i obniżona emisja spalin. W nowo zaprojektowanym bloku silnika obniżono tarcie mechaniczne do poziomu spotykanego w silnikach benzynowych.

Dzięki optymalizacji ciśnienia i temperatury w cylindrach, kształtu komór spalania oraz charakterystyki wtrysku paliwa spalanie rozpoczyna się w najlepszej fazie z punktu widzenia sprawności cieplnej. W szczególności dzięki zastosowaniu wtryskiwaczy piezoelektrycznych, dwustopniowej turbosprężarki i innych rozwiązań technologicznych zużycie paliwa spadło o około 20 % w porównaniu z obecnym silnikiem Diesla o pojemności 2,2 litra.

Zastosowanie nowego silnika w większym modelu, takim jak Mazda6, umożliwiłoby obniżenie zużycia paliwa do poziomu typowego dla mniejszego modelu, takiego jak Mazda2.

Automatyczna skrzynia biegów Mazda SKY-Drive
Automatyczna skrzynia biegów nowej generacji SKY-Drive charakteryzuje się wysoką efektywnością, przyczynia się do istotnego obniżenia zużycia paliwa oraz pozwala na bardziej bezpośrednie odczuwanie osiągów pojazdu w porównaniu z obecnie stosowanymi układami.

Dzięki kompleksowym zmianom konstrukcyjnym, zmniejszonemu tarciu mechanicznemu oraz zastosowaniu zmodernizowanego przemiennika momentu obrotowego, sprzęgła z ograniczonym poślizgiem i zoptymalizowanego mechanizmu blokującego, skrzynia ta pozwala obniżyć zużycie paliwa o około 5 %.

Szybkie działanie sprzęgła uzyskano dzięki ustaleniu minimalnej niezbędnej ilości płynu. Takie rozwiązanie zapewnia szybkość przełożeń podobną do skrzyni biegów z podwójnym sprzęgłem.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Aktualności 2017-12-01

Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie

Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.