mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe światła w Audi

Nowe światła w Audi

Matrix OLED - tak się nazywa najnowsza technologia oświetleniowa, którą niebawem nowe modele Audi będą oślepiać konkurencję. Po raz pierwszy nowe dzieło inżynierów z Ingolstadt zaświeci na wystawie we Frankfurcie.

Nowe światła w Audi
Reflektory wykonane w technologii Matrix OLED mają być, według niemieckiego koncernu, kolejnym kamieniem milowym w rozwoju technik oświetlenia samochodowego. Nowa technologia charakteryzuje się niespotykaną dotąd homogenicznością światła, otwierając przy tym całkowicie nowe, bardziej śmiałe możliwości stylistyczne.

Na wrześniowych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowany zostanie model studyjny, w którym jednym z ważniejszych elementów będą właśnie reflektory w technologii Matrix OLED.

Skrót OLED pochodzi od angielskich słów „organic light emitting diode” - co na język polski można przetłumaczyć jako "dioda elektroluminescencyjna". W każdej jednostce oświetleniowej OLED są dwie elektrody - z których przynajmniej jedna musi być przezroczysta - zbudowane z kilku cienkich warstw organicznego półprzewodnika. Stały prąd pod niskim napięciem – od trzech do czterech woltów – sprawia, że te warstwy, cieńsze od jednej tysięcznej milimetra, świecą. Barwa światła zależy przy tym od właściwości cząsteczek źródła światła.

W przeciwieństwie do źródeł światła punktowego, takich jak diody z półprzewodzących kryształów, diody elektroluminescencyjne to diody płaskie. Ich światło osiąga najwyższy poziom homogeniczności, a jego jasność można bezstopniowo regulować. Światło nie rzuca cienia i nie wymaga stosowania reflektorów, światłowodów i tym podobnych elementów optycznych. Jednostki świetlne OLED są zatem wydajniejsze i lżejsze. Ponadto prawie nie wymagają chłodzenia.

Zwiększenie luminacji, czyli natężenia oświetlenia, umożliwi zastosowanie diod elektroluminescencyjnych także w kierunkowskazach oraz w światłach hamowania. Stosowane obecnie cienkie warstwy szkła z materiałem organicznym, zostaną zastąpione przez folie z tworzywa sztucznego. Te nowe, elastyczne materiały nośne można formować w trzech wymiarach, co otwiera przed stylistami zupełnie nowe możliwości.

Kolejną zaletą diod elektroluminescencyjnych jest możliwość ich podziału na małe segmenty i możliwość sterowania jasnością tych segmentów. Będzie można stosować różne kolory oraz przezroczyste jednostki OLED. Umożliwi to tworzenie zupełnie nowych świateł, o bardzo szybkim czasie przełączania. Dodatkowo oświetlone powierzchnie będą od siebie precyzyjnie oddzielone.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi światła targi IAA reflektory

Podobne wiadomości:

Nowe Audi RS4 również jako sedan i z...

auto motor i sport 2015-07-23

Mimo że nowe Audi A4 nie odbyło jeszcze swojej publicznej premiery, to z Ingolstadt już płyną do nas zapowiedzi RS4. Do oferty powróci sedan i zadebiutuje elektroniczne turbo. 

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~rex 2016-04-02

" Światło nie rzuca cienia..." no to faktycznie Amerykę odkryli...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.