mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe trendy w oświetleniu

Nowe trendy w oświetleniu

Firmy trudniące się projektowaniem samochodów coraz częściej doradzają producentom aut, aby stawiali w swoich nowych produktach na reflektory wykonane w technologii LED. Coraz więcej firm widzi w nich tanią, dobrą alternatywę dla ksenonów.

Nowe trendy w oświetleniu

Producenci samochodów niezbyt nasyceni możliwościami, które oferują reflektory podążającymi za zakrętami oraz doświetlającymi pobocze, pracują nad technologiami, które będą przystosowywać się do warunków atmosferycznych, a wraz ze zwiększaniem się szybkości samochodu, będą świecić jaśniej. Mercedes-Benz zdążył już wprowadzić takie rozwiązanie przygotowane przez firmę Hella. Po przekroczeniu prędkości 90 km/h oraz 140 km/h ksenonowe światła dawać będą jaśniejszy snop.

Pomimo tego, że reflektory ksenonowe mogą zapewnić bardzo dobrą jakość oraz bezpieczeństwo, to jednak ich ceny są bardzo wysokie, a w efekcie mało potencjalnych klientów się na nie decyduje. Analitycy rynku motoryzacyjnego przewidują, że już niebawem na rynku lampy wyposażone w diody LED zaczną zdobywać coraz szersze grono sympatyków. Już wiosną przyszłego roku, na rynku zadebiutuje Lexus LS 600h, w którym zastosowano tego typu reflektory. Na razie jednak diody zastąpią konwencjonalne żarówki w obrębie świateł postojowych, gdyż Toyota nie opracowała jeszcze sposobu na produkcję lamp o większej mocy.

Europejscy producenci samochodów już zapowiadają doskonalenie technologii. Oczekuje się, że masowo wejdzie ona do produkcji już w 2008 roku. Jeżeli tak się stanie, może być to koniec dla reflektorów ksenonowych, jednakże zawsze pozostaną klienci, którzy zgodzą się na ich zakup, chociażby ze względu na charakterystyczny wygląd.

Czytaj także:

ILS - Inteligent Light System (2006-04-26)

Tematy w artykule: Hella światła ksenonowe LED

Podobne wiadomości:

ILS - Inteligent Light System

ILS - Inteligent Light System

Technika 2006-04-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.