mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowoczesna hybryda

Nowoczesna hybryda

Współpraca firm Ricardo, Qinetiq oraz PSA Peugeot Citroen zaowocowała zakończeniem projektu, którego nazwano Efficient-C. Okazał się nim nowoczesny silnik zapewniający bardzo niską emisję szkodliwych tlenków węgla do atmosfery.

Nowoczesna hybryda

Projektowi udało się osiągnąć założenia departamentu transportu w Wielkiej Brytanii, który ogłosił przetarg na stworzenie samochodu o bardzo niskiej emisji szkodliwych substancji. Przez ponad dwa lata program Efficient-C był sukcesywnie rozwijany na bazie samochodu Citroen Berlingo Multispace. W pełni hybrydowa, wysokoprężna jednostka napędowa tego samochodu emitowała do atmosfery tylko 99 g/km CO2, spalając przy tym jedynie 3,75 l/100 km. Jest to poważny skok o prawie 30 procent w wydajności oraz ekologii, porównując go z konwencjonalnymi silnikami diesla.

W samochodzie demonstracyjnym zamontowano turbo-doładowany silnik diesla wyprodukowany przez PSA Peugeot Citroen o pojemności 1,6 litra HDi w technologii common rail. Wspomagać go będzie silnik elektryczny o mocy 23 kW połączony z baterią litowo-jonową o napięciu 288 volt. Drugi silnik będzie odpowiedzialny za rozruch samochodu oraz jazdę przy niskich prędkościach. Doładowywanie baterii będzie się odbywać przy hamowaniu, podczas którego wytwarzana jest energia, której do tej pory nie wykorzystywano w samochodach bez napędu elektrycznego. Za koordynację całego układu odpowiadać będzie stworzony przez firmę Ricardo, elektryczny system rCube, pozwalający również na monitoring podzespołów.

Ekipa pracująca nad silnikiem, której przewodniczy Dave Greenwood jest bardzo dumna z tego, iż udało się przekroczyć ultra-niską barierę i być może wyznaczyć nową poprzeczkę dla konkurencji. Kolejnym przełomowym krokiem dla producentów samochodów będzie teraz zmniejszenie kosztów produkcji silników hybrydowych, tak by mogły być dostępne dla masowego odbiorcy.
 
Czytaj także:
 
Hybryda do naprawy (2006-06-01)

Jeszcze bardziej hybrydowy (2006-06-01)

Wycisnąć do końca (2006-05-18)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen Berlingo
Citroen Berlingo
Cena podstawowa już od: 57 400 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Tematy w artykule: napęd hybrydowy Berlingo

Podobne wiadomości:

Hybrydowy Passat w sprzedaży jesienią

Hybrydowy Passat w sprzedaży jesienią

Aktualności 2015-07-14

Honda pracuje nad hybrydą

Honda pracuje nad hybrydą

Technika 2017-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.