mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowoczesna turbosprężarka

Nowoczesna turbosprężarka

Podczas wystawy Engine Expo w Stuttgarcie zostanie zaprezentowana nowoczesna dwubiegowa turbosprężarka skonstruowana oraz wyprodukowana przez firmę Antonov, producenta technologii przeznaczonych dla motoryzacji.

Nowoczesna turbosprężarka

W przeciągu kilku dni działanie tego systemu zostanie zademonstrowane w praktyce na torze Zandvoort w Holandii. Zostanie zamontowany w dwóch, bardzo wydajnych samochodach, jakimi są Ford Mustang oraz jeden z modeli Mercedes.
 
Mechaniczny moduł firmy Antonov pozwala pompie znajdującej się w sprężarce na lepszą współpracę z silnikiem. Podczas wolniejszej jazdy samochodem, turbosprężarka będzie pracować na wyższych obrotach, aby zapewnić lepszy stopień doładowania oraz bardzo niski moment obrotowy. Wraz ze wzrostem szybkości przełącza się ona na wyższy bieg w celu kontynuacji efektywnego działania przy wyższych prędkościach. Zdolność mechanizmu do pasywnej pracy bez potrzeby dodatkowej kontroli zewnętrznej pozwala na uzyskanie bardzo niskich kosztów przy zachowaniu maksymalnej wydajności oraz prostoty.
 
Ten kompaktowy system jest w gruncie rzeczy małą skrzynią automatyczną, która pozwala poszerzyć wykres momentu obrotowego dostarczanego przez odśrodkową pompę turbosprężarki. Taki rodzaj turbodoładowania jest sam w sobie bardziej kompaktowy, mniej skomplikowany, a także mniej kosztowny niż standardowa sprężarka, lecz nie może zaoferować tego samego momentu obrotowego przy niskich obrotach silnika. Wykres momentu obrotowego może być dodatkowo dostrojony, co pozwoli na osiąganie małym silnikom wydajności porównywalnej z jednostkami o większych pojemnościach.
 
Antonov przewidział, że oczekiwania na takie urządzenie nadejdą od producentów samochodów, którzy zostają zmuszani do produkcji coraz to mniejszych silników w pościgu o większą ekonomiczność oraz zredukowaną emisję CO2. Wielu specjalistów z tej branży przewiduje, że ten trend spowoduje pojawienie się ponad 100 milionów takich jednostek napędowych w przeciagu następnych dwóch dekad.
 
Firma Antonov zamierza licencjonować tą technologię dla klientów z wyższej półki, lecz w grę wchodzi także samodzielna produkcja. Początkowo będzie montowanych 10 tysięcy jednostek rocznie, lecz w planach jest zwiększanie tej wartości o 4 tysiące każdego roku przez następne 3 lata.
 
Czytaj także:
 
TSI - Rewolucja silnikowa (2006-04-19)

Tematy w artykule: Antonov

Komentuj:

~Jacek 2015-11-01

Jeżeli chodzi o turbosprężarki i regeneracja turbosprężarek, to tylko Mielec. Regeneracja turbosprezarek Mielec, ul. Polna 3b, Magdalena Czachor Radka - MR Radka

olan 2014-03-19

Polecam wam firmę Turbor - [url=http://turbosprezarki.info/]regeneracja turbosprężarek[/url]. Atrakcyjne ceny regeneracji turbosprężarek. Na stronie można znaleźć również zregenerowane turbosprężarki do niektórych modeli samochodów. Sprawdźcie.

~R. 2006-05-10

To nie jest turbosprężarka tylko kompresor.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.