mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowy Auris 1,2T - downsizing w Toyocie

Nowy Auris 1,2T - downsizing w Toyocie

Toyota długo się broniła przed turbodoładowanymi silnikami benzynowymi. Jednak downsizing to naturalny kierunek dla każdego producenta - Japończycy dołączają do turbowyścigu z nowym silnikiem Aurisa.

Nowy Auris 1,2T - downsizing w Toyocie
Auris 1,2 Turbo będzie najoszczędniejszą i emitującą najmniej dwutlenku węgla wersją tego japońskiego kompaktu. Toyota wpakowała do nowego silnika wszystkie najnowsze technologie, jakie zdążyła zgromadzić. Poza oczywistą turbosprężarką, znalazł się tu bezpośredni wtrysk paliwa, system start&stop, podwójny układ chłodzenia oraz zmienne fazy rozrządu VVT-iW, pozwalające pracować silnikowi w dwóch cyklach: Otto i Atkinsona.

Cykl Atkinsona zwykle jest stosowany w hybrydowych układach napędowych Toyoty i pozwala na większe oszczędności paliwa dzięki opóźnieniu zamknięcia zaworów przy suwie sprężania. Z kolei przy mocniejszym wciśnięciu pedału gazu silnik 1,2T zaczyna pracować w standardowym cyklu Otta, zapewniając maksymalny potencjał. Czyli 116KM mocy i 185Nm momentu obrotowego (od 1500 do 4000 obr./min.), przekładające się na przyspieszenie do 100km/h w 10,1 sekundy. Dużą zaletą tej wersji Aurisa jest niskie zużycie paliwa - Toyota określa średnią konsumpcję benzyny na 4,7l/100km. Jednocześnie niewielka jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery: 109g/km.

Z kolei wspomniany podwójny układ chłodzenia działa oddzielnie dla silnika oraz turbosprężarki i intercoolera, co pozwala obniżyć temperaturę zasynanego przez silnik powietrza.. W układzie wydechowym znajduje się także wymiennik ciepła, chłodzący powietrze wracające do turbiny. Poprawia to wydajność i również przyczynia się do obniżenia spalania. Silnik 1,2T dołącza w ofercie Toyoty Auris do pozostałych silników benzynowych: 1,33 Dual VVT-i (100KM) i 1,6 Valvematic (132KM). Ponadto japoński kompakt może być zasilany jednym z dwóch turbodiesli: 1,4 D-4D (90KM) lub 1,6 D-4D (112KM).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Auris
Toyota Auris
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota Yaris o mocy 210 KM

Toyota Yaris o mocy 210 KM

Aktualności 2017-01-12

Nowa Toyota Camry debiutuje w Detroit

Nowa Toyota Camry debiutuje w Detroit

Premiery 2017-01-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja jest kolejnym państwem na mapie, które zamierza naliczać punkty karne kierowcom z innych państw. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu trzeba się będzie liczyć z konsekwencjami.