mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowy Touareg z rewolucyjnym oświetleniem

Nowy Touareg z rewolucyjnym oświetleniem

Debiutujący lada moment na naszym rynku Volkswagen Touareg nowej generacji będzie wyposażony w szereg nowinek technologicznych, w tym w dynamiczne oświetlenie Dynamic Light Assist.

Nowy Touareg z rewolucyjnym oświetleniem
Jak pokazują badania używanie świateł drogowych (tzw. długich) podczas jazdy znacznie przyczynia się do poprawy widoczności, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa. Szczególnie podczas jazdy poza terenem zabudowanym, z prędkościami przekraczającymi 80 km/h, zwyczajne światła mijania nie dają wystarczająco dużo światła, by kierowca mógł odpowiednio szybko zareagować na pojawienie się na drodze pieszych, pojazdów lub innych obiektów.

Remedium na ten problem ma być system Dynamic Light Assist, który znacząco poprawia widoczność, a tym samym podnosi bezpieczeństwo jazdy. System ten po raz pierwszy zostanie zastosowany w nowym modelu Volkswagena Touarega, który właśnie wchodzi do sprzedaży.

Dynamic Light Assist, opracowany przez firmę Hella, opiera się na inteligentnym współdziałaniu kamery przedniej, oprogramowania przetwarzającego obraz i najnowszej technologii oświetleniowej. Kamera ulokowana na przedniej szybie wykrywa pojazdy przed samochodem, zarówno te jadące z przeciwka, jak i poprzedzające. Dane te są przetwarzane na drodze obróbki obrazu, przy czym ustalane jest precyzyjnie położenie wykrytych pojazdów. W oparciu o te dane sterownik wysyła polecenia do siłowników obracających cylindryczną przesłonę umieszczoną między żarówką a soczewką lampy głównej. Przesłona zostaje wtedy przestawiona w taki sposób, by inni użytkownicy drogi nie byli oślepiani strumieniem światła. Taki proces gwarantuje kierowcy optymalną widoczność bez przeszkadzania innym.

Podczas opracowywania tej innowacji dla Volkswagena, Hella opierała się na swych długoletnich doświadczeniach w badaniach nad inteligentnymi systemami oświetleniowymi. Już w roku 1996 eksperci oświetleniowi tej firmy zaprezentowali w pełni sprawny prototyp adaptacyjnego oświetlenia przedniego (Adaptive Frontlighting System, AFS). System ten charakteryzował się dostosowywaniem wytwarzanego strumienia światła do aktualnej sytuacji, opierając się o dane na temat prędkości auta i kąta skręcenia jego przednich kół. Kolejnymi milowymi krokami były systemy oparte na kamerach, które gwarantowały jeszcze lepsze dostosowanie sposobu oświetlania drogi do sytuacji na szosie. Pierwsze wielkoseryjne reflektory główne z systemem inteligentnego dostosowywania strumienia światła do warunków drogowych pracują już w najnowszych modelach Audi A8 i Mercedesa klasy E.

W fazie opracowywania jest już krok następny. Specjaliści Helli mają zamiar zastosować w przyszłości technologię użytkowaną w systemie Dynamic Light Assist w lampach diodowych LED – by uzyskać jeszcze lepszą widoczność.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg
Cena podstawowa już od: 238 390 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Touareg Hybrid – drugie podejście

auto motor i sport 0000-00-00

Podobnie jak poprzednik, jest spokrewniony z Porsche. Oto nowy VW Touareg, który już nie chce być tylko gorzej urodzonym bratem Cayenne.

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Aktualności 2017-08-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.