mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowy diesel Fiata

Nowy diesel Fiata

Fiat ogłosił kilka dni temu, że pracuje nad rozwinięciem znanej jednostki wysokoprężnej o pojemności 1,9 litra. Powstaną z niej dwie nowe wersje o mocy 177 oraz 188 koni mechanicznych.

Nowy diesel Fiata

Nowa jednostka jest tworzona na bazie dotychczasowej konstrukcji silnika JTD M, który sam w sobie charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami. Jednak zapowiadana wersja będzie jeszcze mocniejsza. Inżynierowie Fiata mają wyposażyć ją w dwie turbosprężarki. Mniejszą, która będzie żwawo reagować podczas jazdy na niższych obrotach wspomagać będzie druga, która zastąpi ją kiedy obroty wzrosną.

Dzięki takiej konstrukcji jednostka będzie dysponować bardzo dobrymi osiągami. Maksymalny moment obrotowy wynosić będzie 300 Nm już przy 1.250 obr./min. Oznacza to, że praktycznie już w momencie wciśnięcia pedału gazu w mgnieniu oka będziemy mogli cieszyć się bardzo żwawą dynamiką. Płaski przebieg wykresu momentu w dolnym zakresie obrotomierza pozwoli na jazdę z dużą elastycznością.

Na rynku mają być dostępne dwie wersje tego silnika. Jedna o mocy maksymalnej rzędu 177 koni mechanicznych będzie wykorzystywana także przez innych producentów. Jednostka topowa dysponująca zapasem w postaci 188 koni będzie dostępna tylko dla modeli z gamy Fiata, Alfy Romeo oraz Lancii. Fiat zapowiada, że silniki będą spełniać restrykcyjne normy emisji regulowane przez Euro5. Produkcja jednostek rozpocznie się już w przyszłym miesiącu. Do pierwszych modeli trafią one w 2008 roku.

Czytaj także:

Wadliwe przewody paliwowe w Alfach (2007-06-04)

Ducato i Multipla do serwisu (2007-06-05)

Najbardziej eko-auta w Polsce (2007-05-22)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat

Podobne wiadomości:

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Fiat Tipo – nowy lider sprzedaży w Polsce

Fiat Tipo – nowy lider sprzedaży w Polsce

Aktualności 2017-06-10

Komentuj:

~Jan 2007-07-05

Racja,lepsza jedna wersja ale o silniku o większej mocy - 188 koni mechan.

~okraj 2007-06-17

żeby alfa nie miała tych samych silników co opel. wizerunek marki ma być wyższy

~t 2007-06-15

Po co robić dwie wersje pomiędzy którymi róznica w mocy jest taka mała?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.