mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowy silnik benzynowy do Freelandera

Nowy silnik benzynowy do Freelandera

W ofercie silnikowej Freelandera 2 na rok 2012 pojawił się nowy 2.0-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy. Nowy silnik Si4 został wyposażony w połączenie bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarkę, dzięki czemu rozwija moc 240KM (więcej o 7KM niż Si6) oraz posiada o 7% wyższy moment obrotowy równy 340Nm.

Nowy silnik benzynowy do Freelandera
Silnik Si4 po raz pierwszy znalazł zastosowanie w modelu Range Rover Evoque. Dzięki zaawansowanym technologiom jednostka Si4 zasilana jest przez wysokociśnieniowy układ wtrysku bezpośredniego połączony z rozrządem ze zmiennym układem faz pracy dla zaworów dolotowych i wylotowych. Wysokowydajna turbosprężarka oraz unikalny, formowany maszynowo stalowy kolektor wydechowy wpływają na płynne dostarczanie mocy bez efektu opóźnienia, tzw. turbo dziury.

Optymalizacja konstrukcji układu turbo wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla zarówno przez lepsze wykorzystanie paliwa, jak i przyspieszenie fazy pracy katalizatora spalin. Poza wysoką mocą i łatwo dostępnym momentem obrotowym nowy silnik oferuje dodatkowe wrażenia akustyczne dzięki zestrojeniu układu wydechowego Mahle, generującego klasyczny gang podczas przyspieszania.
Pod względem mechanicznym Si4 jest niemal identyczny jak jego wersja występująca w Range Rover Evoque.

W celu dostosowania silnika do potrzeb Freelandera 2 wprowadzono drobne, niezbędne modyfikacje, m.in. przeprojektowano układ wydechowy dla uzyskania odpowiedniej charakterystyki brzmieniowej w nadwoziu. Wykonana w całości z aluminium jednostka napędowa jest aż o 40 kg lżejsza od poprzedniej wersji sześciocylindrowej Si6 i generuje tylko 224g/km CO2, co jest osiągiem konkurencyjnym, dodatkowo spełniającym surowe wymogi normy EU5.

Poza nowościami technicznymi i technologicznymi w modelu Land Rover Freelander 2 na rok modelowy 2012 dostępne będą także nowe opcje stylistyczne: dwa luksusowe i unikatowe lakiery: Barola Black i Havana, a we wnętrzu pojawi się nowa tkanina tapicerki – Dinamica®. Do wyboru będą także dwa systemy audio Alpine kompatybilne z MP3. Pierwszy z nich z ośmioma głośnikami i wzmacniaczem 8x40W, a drugi z high-endowym wzmacniaczem 12x40W.

Podobne wiadomości:

Nowy Land Rover Defender pojawi się później

Nowy Land Rover Defender pojawi się później

Aktualności 2016-02-17

Land Rover Discovery 2017 – nowe wieści

Land Rover Discovery 2017 – nowe wieści

Aktualności 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando