mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowy sposób na ograniczenia

Nowy sposób na ograniczenia

Brytyjski odpowiednik polskiego Ministerstwa Transportu szykuje bata na kierowców, których charakterystyczną cechą jest tzw. ciężka noga. Urząd ogłosił przetarg na technologię, która w przyszłości może uderzyć również w kierowców z innych krajów Europy.

Nowy sposób na ograniczenia

System będzie się docelowo nazywać ISA (Intelligent Speed Adaptation). W wolnym tłumaczeniu oznacza to "inteligentną adaptację prędkości". Pod tą nazwą będzie ukryta technologia, która pozwoli na ograniczanie prędkości samochodu przy współpracy nawigacji satelitarnej. System pozwoli namierzyć aktualną lokalizację samochodu, a wraz z nim ograniczenie prędkości, jakie obowiązuje na danym odcinku drogi.

Jeśli kierowca zdecyduje się na przekroczenie prędkości, zostanie na początek ostrzeżony werbalnie. Specjalny dźwięk lub syntezowany głos poinformuje go, że właśnie łamie przepisy. W przyszłości, przy pełniejszej integracji z samochodem, urządzenie pozwoli kontrolować pedał gazu, aby dać mocniej do zrozumienia kierowcy, że tego typu zachowanie na drodze nie jest akceptowalne.

Urząd odpowiedzialny za kontrolowanie ruchu drogowego w Londynie zamierza przetestować działanie ostatecznej wersji systemu na dziesięciu samochodach, aby w przyszłości mógł być sukcesywnie montowany w autobusach, taksówkach i samochodach cywilnych.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo nawigacja

Podobne wiadomości:

Kłodzko z nową obwodnicą - jest umowa

Kłodzko z nową obwodnicą - jest umowa

Polskie drogi 2015-01-24

Young European Truck Driver

Young European Truck Driver

Aktualności 2005-05-05

Komentuj:

~Artur 2008-02-06

Grzechu! Sam jesteś wariat. Ale nie drogowy, tylko życiowy. Poczytaj inne komentarze mądrzejszych od siebie. Do swojej Faworitki zamontuj najpierw katalizator, a potem się wypowiadaj

~ja 2008-01-07

paranoja - jak zwykle odgórna....

~Grzechu 2008-01-03

Ja myślę, że pomysł byłby dobry, gdyby działał w nast. sposób: kiedy kierowca przekracza dozwoloną prędkość najpierw otrzymuje ostrzeżenie, a następnie, jeśli to nie poskutkowało, informację, że został ukarany odpowiednio wysokim mandatem i punktami karnymi. Myślę, że to w znacznym stopniu ograniczyłoby liczbę "wariatów drogowych", a takich przecież u nas nie brakuje. STOP WARIATOM DROGOWYM!!!

~plutex 2008-01-03

a ciekawe co się stanie, jak system złapie jakiegoś buga i zaburzy prace samochodu.. montowania takich wynalazków to ja się obawiam.

~robin 2008-01-03

jeżeli podłączą to pod samochód - tzn. będzie on mógł sam hamować - to beznadziejne rozwiązanie - bo skąd elektronika ma wiedzieć, że ja właśnie nie próbuję ratować życia uciekając przed zagrożeniem ??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Picanto X-Line już dostępna
Kia Picanto X-Line już dostępna
Najmniejszy model w gamie Kia debiutuje w polskich salonach w zupełnie nowej wersji X-Line. Auto wyposażono w podniesione zawieszenie i "terenowe" dodatki.