mojeauto.pl > motogazeta > Technika > OLED w samochodzie

OLED w samochodzie

BASF i Philips opracowują nowe oświetlenie OLED do przezroczystych dachów samochodowych. Koncepcja oświetlenia OLED do dachów samochodowych obejmuje zasilane energią słoneczną źródło światła, które po wyłączeniu jest przezroczyste.

OLED w samochodzie
Firmy BASF i Philips zdołały rozwinąć technologię OLED (Organic Light Emitting Diode) na tyle, by zbliżyć się do zastosowania jej w praktyce, na przykład poprzez zintegrowanie z dachami samochodów. Wyłączone diody OLED są przezroczyste, co umożliwia nieograniczoną widoczność. Jedno przyciśnięcie klawisza pozwala oświetlić wnętrze pojazdu. Koncepcja zastosowania oświetlenia OLED w dachach samochodów jest wynikiem wieloletniej współpracy firm BASF i Philips w zakresie badań i rozwoju w obszarze modułów OLED.

Takie rozwiązanie oferuje nie tylko innowacyjne możliwości w zakresie projektowania, ale także nowe ścieżki w budowie pojazdów. Dzięki niemu można na przykład stworzyć konstrukcję warstwową, która składa się z przezroczystych diod OLED i takich ogniw słonecznych.

„To połączenie daje kierowcy jedyne w swoim rodzaju poczucie otwartej przestrzeni. W ciągu dnia wytwarza energię elektryczną, a w nocy przezroczyste i bardzo wydajne diody OLED wydzielają przyjemne, ciepłe światło” — mówi dr Felix Görth, kierownik działu ds. organicznych diod świetlnych i organicznych ogniw fotowoltaicznych w firmie BASF Future Business GmbH. Dr Dietrich Bertram, kierownik działu OLED w firmie Philips, dodaje: „Projekt ten w bardzo dobitny sposób dowodzi, jakie możliwości oferują diody OLED. W pełni uwidacznia to potencjał technologii Lumiblade firmy Philips w innowacyjnych zastosowaniach oświetleniowych, które podnoszą jakość życia ludzi”.

Zalety technologii OLED to duża wydajność energetyczna oraz nowe rozwiązania z zakresu projektowania. Diody OLED to cienkie na 1,8 mm źródła światła, które mogą być także przezroczyste. Rozproszone światło powstaje na ich całej powierzchni. Dzięki temu są przyjazne dla użytkownika, ponieważ w przeciwieństwie do starszych punktowych źródeł światła nie oślepiają i rzucają mniej ostre cienie.
Tematy w artykule: LED diody swiatla LED OLED

Podobne wiadomości:

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Technika 2015-05-13

Innowacyjne światła LED Mazdy

Innowacyjne światła LED Mazdy

Technika 2014-10-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Dwanaście firm jest zainteresowanych budową odcinka trasy S3 łączącego Bolków z Kamienną Górą. Najdroższa oferta wynosi ponad 1,7 mld zł, a najtańsza ponad 1 mld zł.