mojeauto.pl > motogazeta > Technika > O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą

O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą

Przed nami okres majówkowy, czyli czas, w którym wielu kierowców wyruszy w dłuższe trasy chcąc nacieszyć się piękną pogodą i odetchnąć po ciężkiej i długiej zimie. Jednym z punktów przygotowań do naszej podróży powinno być dokładne przebadanie samochodu.

O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą
Podczas miesięcy zimowych, nasz samochód wystawiony był na ciężkie warunki pogodowe i drogowe, które mogły w znaczący sposób wpłynąć na sprawność poszczególnych elementów auta, a co za tym idzie, na jego zachowanie na drodze i bezpieczeństwo pasażerów.

Eksperci Euromaster, europejskiej sieci serwisowej, sprawdzają 7 punktów bezpieczeństwa.

Zmiana opon na letnie jest coraz częściej powszechną praktyką wśród polskich kierowców. Posiadacze aut w Polsce w coraz większym stopniu są świadomi tego, jak duża jest różnica w zachowaniu letniego i zimowego ogumienia podczas różnych pór roku. I chociaż opony są bardzo ważne, gdyż są jedyną częścią auta posiadającą styczność z nawierzchnią drogi, pozostałe elementy auta, które eksperci Euromaster wymieniają wśród 7 punktów bezpieczeństwa, mają równie ważny wpływ na zachowanie się auta na drodze – na przykład na drogę hamowania, na przyczepność, czy na żywotność innych podzespołów. Dlatego, niezależnie od celu wizyty w serwisie, za darmo sprawdzone będą: geometria kół; stan opon (w tym zużycie bieżnika i prawidłowe ciśnienie we wszystkich 5 kołach); stan piór wycieraczek; poziom oleju; stan zawieszenia, łożysk, amortyzatorów; stan klocków i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego; i oświetlenie (reflektory).

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Mają one znaczący wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w czasie jazdy oraz hamowania. Dobrze funkcjonujące amortyzatory zapewniają zmniejszone drgania samochodu, co znacząco wpływa na komfort podróżowania. Dlatego należy je regularnie serwisować, bo dzięki temu zwiększamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Badane geometrii kół to kolejny ważny element przeglądu auta po zimie. Prawidłowo ustawiona zbieżność kół i poprawnie pracujące elementy zawieszenia i układu kierowniczego, zapewniają samochodowi większy komfort jazdy oraz lepsze trzymanie się drogi i prawidłowe reakcje w zakrętach. Dobrze zbadana geometria kół może też przynieść właścicielowi auta spore oszczędności dzięki gwarancji optymalnej żywotności opon, przedłużeniu życia części mechanicznych zawieszenia i układu kierowniczego oraz optymalnemu zużyciu paliwa, dzięki zmniejszonemu oporowi toczenia.

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów mechanicznym w  samochodzie. To on gwarantuje zatrzymanie pojazdu, a także utrzymanie go w miejscu, na przykład na pochyłości. Dlatego sprawdzenie układu hamulcowego jest jednym z podstawowych punktów, które sprawdzają eksperci Euromaster.

Kolejny z punktów sprawdzanych przez pracowników serwisów Euromaster to oleje silnikowe, które zapewniają prawidłową eksploatację samochodu. Prawidłowy stan oleju zapewni nam m.in. smarowanie ruchomych części, zmniejszające tarcie, a tym samym obniżające zużycie paliwa i samego silnika.

Po miesiącach zimowych, gdy wycieraczki naszego auta zbierały duże ilości śniegu z szyb, a także wystawione były na niskie temperatury, ich stan mógł się pogorszyć. Guma na wycieraczkach podczas zimy twardnieje, może miejscami popękać i gorzej zbierać wodę z szyb, a nawet zostawiać smugi, co pogarsza widoczność. Oprócz wycieraczek, eksperci Euromaster sprawdzają także reflektory pojazdu.
Tematy w artykule: akcja serwisowa przeglad

Podobne wiadomości:

Promocja na serwis klimatyzacji w Suzuki

Promocja na serwis klimatyzacji w Suzuki

Aktualności 2016-05-19

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Finanse i prawo 2016-10-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.