mojeauto.pl > motogazeta > Technika > O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą

O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą

Przed nami okres majówkowy, czyli czas, w którym wielu kierowców wyruszy w dłuższe trasy chcąc nacieszyć się piękną pogodą i odetchnąć po ciężkiej i długiej zimie. Jednym z punktów przygotowań do naszej podróży powinno być dokładne przebadanie samochodu.

O czym pamiętać po zimie? Eksperci radzą
Podczas miesięcy zimowych, nasz samochód wystawiony był na ciężkie warunki pogodowe i drogowe, które mogły w znaczący sposób wpłynąć na sprawność poszczególnych elementów auta, a co za tym idzie, na jego zachowanie na drodze i bezpieczeństwo pasażerów.

Eksperci Euromaster, europejskiej sieci serwisowej, sprawdzają 7 punktów bezpieczeństwa.

Zmiana opon na letnie jest coraz częściej powszechną praktyką wśród polskich kierowców. Posiadacze aut w Polsce w coraz większym stopniu są świadomi tego, jak duża jest różnica w zachowaniu letniego i zimowego ogumienia podczas różnych pór roku. I chociaż opony są bardzo ważne, gdyż są jedyną częścią auta posiadającą styczność z nawierzchnią drogi, pozostałe elementy auta, które eksperci Euromaster wymieniają wśród 7 punktów bezpieczeństwa, mają równie ważny wpływ na zachowanie się auta na drodze – na przykład na drogę hamowania, na przyczepność, czy na żywotność innych podzespołów. Dlatego, niezależnie od celu wizyty w serwisie, za darmo sprawdzone będą: geometria kół; stan opon (w tym zużycie bieżnika i prawidłowe ciśnienie we wszystkich 5 kołach); stan piór wycieraczek; poziom oleju; stan zawieszenia, łożysk, amortyzatorów; stan klocków i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego; i oświetlenie (reflektory).

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Mają one znaczący wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w czasie jazdy oraz hamowania. Dobrze funkcjonujące amortyzatory zapewniają zmniejszone drgania samochodu, co znacząco wpływa na komfort podróżowania. Dlatego należy je regularnie serwisować, bo dzięki temu zwiększamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Badane geometrii kół to kolejny ważny element przeglądu auta po zimie. Prawidłowo ustawiona zbieżność kół i poprawnie pracujące elementy zawieszenia i układu kierowniczego, zapewniają samochodowi większy komfort jazdy oraz lepsze trzymanie się drogi i prawidłowe reakcje w zakrętach. Dobrze zbadana geometria kół może też przynieść właścicielowi auta spore oszczędności dzięki gwarancji optymalnej żywotności opon, przedłużeniu życia części mechanicznych zawieszenia i układu kierowniczego oraz optymalnemu zużyciu paliwa, dzięki zmniejszonemu oporowi toczenia.

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów mechanicznym w  samochodzie. To on gwarantuje zatrzymanie pojazdu, a także utrzymanie go w miejscu, na przykład na pochyłości. Dlatego sprawdzenie układu hamulcowego jest jednym z podstawowych punktów, które sprawdzają eksperci Euromaster.

Kolejny z punktów sprawdzanych przez pracowników serwisów Euromaster to oleje silnikowe, które zapewniają prawidłową eksploatację samochodu. Prawidłowy stan oleju zapewni nam m.in. smarowanie ruchomych części, zmniejszające tarcie, a tym samym obniżające zużycie paliwa i samego silnika.

Po miesiącach zimowych, gdy wycieraczki naszego auta zbierały duże ilości śniegu z szyb, a także wystawione były na niskie temperatury, ich stan mógł się pogorszyć. Guma na wycieraczkach podczas zimy twardnieje, może miejscami popękać i gorzej zbierać wodę z szyb, a nawet zostawiać smugi, co pogarsza widoczność. Oprócz wycieraczek, eksperci Euromaster sprawdzają także reflektory pojazdu.
Tematy w artykule: akcja serwisowa przeglad

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa

Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa

Aktualności 2017-02-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech