mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Obudzi Cię, kiedy zaśniesz

Obudzi Cię, kiedy zaśniesz

Z pewnością wielu kierowców nie raz podczas długiej jazdy borykało się ze zmęczeniem i na wiele sposobów próbowało obronić się przed zaśnięciem. Czy nowe rozwiązanie przygotowane przez markę Seat pomoże uniknąć takich problemów.

Obudzi Cię, kiedy zaśniesz

Hiszpańska firma podczas zakończonego wczoraj w Londynie kongresu ITS (Intelligent Transportation Systems – inteligentne systemy transportowe) zaprezentowała model Leon wyposażony w najnowszą przełomową technologię interakcji między kierowcą a pojazdem. Przygotowanie tego prototypowego urządzenia, które powstało w ramach projektu Unii Europejskiej AIDE (Adaptative Integrated Driver-Vehicle Interface – adaptacyjny zintegrowany interfejs kierowca-pojazd), w Centrum Technicznym Seata trwało 2 i pół roku.

I tak przykładowo, kiedy kierowca odrywa wzrok od jezdni, a pojazd wykryje zagrożenie, na desce rozdzielczej zapala się ostrzegawcza kontrolka i włącza się alarm dźwiękowy. Pojazd włącza alarm dźwiękowy i uruchamia wibracje kierownicy w razie wykrycia, że kierowca zasypia. Ponadto samochód rozpoznaje jazdę po rondzie. Telefon zamontowany w samochodzie przyjmuje wówczas połączenia przychodzące, ale zawiesza je do chwili, aż pojazd opuści rondo.

Opracowane zostały także nowe rozwiązania w zakresie interakcji kierowcy z pojazdem, takie jak panel sterowania na kierownicy zapewniający dostęp do większości ustawień. Poszczególnymi funkcjami można także sterować za pomocą poleceń wydawanych głosem.

Zobacz więcej o marce Seat

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Seat Leon
Seat Leon
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat Leon Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat Seat Leon

Podobne wiadomości:

Seat Arona - miejski crossover z Hiszpanii

Seat Arona - miejski crossover z Hiszpanii

Aktualności 2017-06-28

Seat Leon Cupra - 300 KM po liftingu

Seat Leon Cupra - 300 KM po liftingu

Aktualności 2016-11-21

Komentuj:

~alek 2006-10-13

jak juz zasniesz, to juz za pozno na budzenie, ale mnie pewno by takie urzadzebnie denerwowalo, bo kazde odwrocenie wzroku i jakis brzeczyk lub wibracaja kierownicy. Jak juz sie jest zmeczony to tzra natychmiast zjechac gdzie i przynajmniej z pol godzinki sie zdrzemną Pomaga, a nie jakies wymyslac urzadzenia

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross