mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Odłączane akumulatory

Odłączane akumulatory

Najnowszym wynalazkiem firmy Delphi jest urządzenie do odłączania akumulatora, unikalne rozwiązanie redukujące ryzyko zwarcia w razie wypadku czy kolizji.

Urządzenie aktywuje się w przypadku kolizji i ma za zadanie chronić przed ewentualnymi zwarciami obwody łączące akumulator z rozrusznikiem, alternatorem i innymi urządzeniami elektrycznymi. Zasada działania oparta jest na wybuchu małego ładunku pirotechnicznego, który szybko i bezpiecznie przerywa chronione obwody.

- Ponieważ podczas uruchamiania silnika występują duże prądy rozruchowe, większość kabli pomiędzy akumulatorem a rozrusznikiem nie posiada bezpieczników - mówi Rob Deanna, kierownik linii produktowej w Delphi. – Z tego powodu kable prowadzące do akumulatora narażone są w razie wypadku czy kolizji na zwarcie. Spowoduje ono wyłączenie świateł awaryjnych lub uniemożliwi np. wezwanie pomocy, a nawet może być przyczyną pożaru.

Wtedy właśnie przydatne okaże się odłączenie akumulatora. Urządzenie, posiadające przewodnik wysokoprądowy, zostaje aktywowane przez elektryczny sygnał z poduszki powietrznej lub innego czujnika. Ciśnienie spowodowane wybuchem przerywa przewód w czasie krótszym niż milisekunda od otrzymania sygnału, odłączając od akumulatora niechronione bezpiecznikami kable zanim uszkodzenie spowodowane kolizją doprowadzi do zwarcia.

Urządzenie do odłączania akumulatora można dostosowywać do indywidualnych potrzeb, stosując w nim podłączony równolegle bezpiecznik topikowy, który pozwoli na uruchomienie silnika po zadziałaniu urządzenia odłączającego. W przypadku niewielkiej kolizji, kierowca – jeśli zajdzie taka potrzeba - będzie mógł ponownie uruchomić silnik i przejechać w bezpieczne miejsce, zmniejszając zagrożenie na drodze.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?