mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Odłączane akumulatory

Odłączane akumulatory

Najnowszym wynalazkiem firmy Delphi jest urządzenie do odłączania akumulatora, unikalne rozwiązanie redukujące ryzyko zwarcia w razie wypadku czy kolizji.

Urządzenie aktywuje się w przypadku kolizji i ma za zadanie chronić przed ewentualnymi zwarciami obwody łączące akumulator z rozrusznikiem, alternatorem i innymi urządzeniami elektrycznymi. Zasada działania oparta jest na wybuchu małego ładunku pirotechnicznego, który szybko i bezpiecznie przerywa chronione obwody.

- Ponieważ podczas uruchamiania silnika występują duże prądy rozruchowe, większość kabli pomiędzy akumulatorem a rozrusznikiem nie posiada bezpieczników - mówi Rob Deanna, kierownik linii produktowej w Delphi. – Z tego powodu kable prowadzące do akumulatora narażone są w razie wypadku czy kolizji na zwarcie. Spowoduje ono wyłączenie świateł awaryjnych lub uniemożliwi np. wezwanie pomocy, a nawet może być przyczyną pożaru.

Wtedy właśnie przydatne okaże się odłączenie akumulatora. Urządzenie, posiadające przewodnik wysokoprądowy, zostaje aktywowane przez elektryczny sygnał z poduszki powietrznej lub innego czujnika. Ciśnienie spowodowane wybuchem przerywa przewód w czasie krótszym niż milisekunda od otrzymania sygnału, odłączając od akumulatora niechronione bezpiecznikami kable zanim uszkodzenie spowodowane kolizją doprowadzi do zwarcia.

Urządzenie do odłączania akumulatora można dostosowywać do indywidualnych potrzeb, stosując w nim podłączony równolegle bezpiecznik topikowy, który pozwoli na uruchomienie silnika po zadziałaniu urządzenia odłączającego. W przypadku niewielkiej kolizji, kierowca – jeśli zajdzie taka potrzeba - będzie mógł ponownie uruchomić silnik i przejechać w bezpieczne miejsce, zmniejszając zagrożenie na drodze.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja jest kolejnym państwem na mapie, które zamierza naliczać punkty karne kierowcom z innych państw. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu trzeba się będzie liczyć z konsekwencjami.