mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ogrzewanie postojowe - spalinowe wodne, powietrzne czy elektryczne?

Ogrzewanie postojowe - spalinowe wodne, powietrzne czy elektryczne?

Ogrzewanie postojowe to rozwiązanie, jakie doceni każda osoba, odśnieżająca i skrobiąca szyby swojego auta w mroźne poranki. Choć nie jest to może rozwiązanie tanie, to jednak nie trzeba wydawać na nie fortuny. Warto jednak zastanowić się, jakiego rodzaju ogrzewanie postojowe będzie dla nas najlepsze.

Ogrzewanie postojowe - spalinowe wodne, powietrzne czy elektryczne?
Systemy ogrzewania postojowego zazwyczaj fabrycznie montowane są za sporą dopłatą do aut z wyższej półki. Jednak jeśli nasz samochód nie posiada takiego udogodnienia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo zamontować taki system. Przeszkodą może być jedynie cena, jednak obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania, dzięki czemu jest szansa, że uda nam się dobrać odpowiednie ogrzewanie dodatkowe, które spełni nasze potrzeby, a jego koszt  zmieści się w zaplanowanym na ten cel budżecie.

Nie tylko komfort i bezpieczeństwo
Na początku warto postawić sobie pytanie - co daje nam ogrzewanie postojowe. Z pewnością największą zaletą takiego urządzenia jest komfort podczas mroźnych dni, kiedy możemy wsiąść do zagrzanego samochodu, pomimo że np. całą noc stał dworze przy ujemnych temperaturach. Oferowane systemy zazwyczaj posiadają specjalne programatory, które pozwalają m.in. na włączenie grzania o danej godzinie. Opcjonalnie, ogrzewanie postojowe może być uruchamiane z pilota, co również jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
 
Każdemu, kto choć raz, sparaliżowany zimnem, w rękawiczkach prowadził samochód, a jazdę dodatkowo utrudniała wydobywająca się z ust para, chyba nie trzeba tłumaczyć, że nie jest to najbezpieczniejszy sposób transportu. Odpowiednia temperatura w samochodzie zimą, to nie tylko komfort, ale także kwestia bezpieczeństwa. Jak w samochodzie jest ciepło – możemy skupić się na jeździe, zamiast np. gorączkowo rozgrzewać się, pocierając dłonie.
 
Wybierając ogrzewanie postojowe warto zadbać o to, żeby posiadało ono funkcję podgrzewania silnika. Dzięki niej zadbamy nie tylko o siebie, ale także o nasze auto. Odpowiednia grzałka podgrzeje ciecz chłodzącą w naszym samochodzie, co ułatwi rozruch silnika w niskich temperaturach. Wpływa to korzystnie na żywotność jednostki napędowej, zmniejsza spalanie, a także sprawia, że potrzeba mniej czasu, aby silnik podczas jazdy zagrzał się do optymalnej temperatury. Dzięki temu zaraz po odpaleniu samochodu będziemy mogli korzystać z tradycyjnego ogrzewania samochodu.

Ogrzewanie postojowe to nie tylko Webasto
Najbardziej popularne są dziś spalinowe systemy ogrzewania postojowego. Ich oferta na rynku jest dość duża, a produkowane są m.in. przez takie firmy jak Eberspacher czy przede wszystkim Webasto. Są one bardzo funkcjonalne i praktyczne, jednak również najbardziej kosztowne ze względu na dość skomplikowaną konstrukcję i sposób montażu.

W przypadku systemów spalinowych, w samochodach osobowych najlepiej sprawdzają się systemy ogrzewania wodnego, ponieważ ogrzewają zarówno wnętrze pojazdu, jak również silnik. Ogrzewanie wodne zazwyczaj instalowane jest w komorze silnika samochodu i pobiera ono paliwo ze zbiornika, a spaliny odprowadzane są przez układ wydechowy. Ciepło dostaje się do wnętrza w tradycyjny sposób, przez nawiew.

Na rynku dostępne są także spalinowe ogrzewania powietrzne, które przeważnie montowane są wewnątrz pojazdu i ich praca polega jedynie na wdmuchiwaniu ciepłego powietrza do samochodu. To rozwiązanie polecane jest jednak do stosowania np. w samochodach dostawczych i raczej nie sprawdza się w osobówkach.

Koszt zakupu i montażu spalinowego ogrzewania wodnego jest dość wysoki, ponieważ jest to kwota nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Tańszą, jednak równie funkcjonalną alternatywą mogą być elektryczne systemy ogrzewania postojowego.

Tego typu ogrzewanie posiada niemal wszystkie zalety ogrzewania spalinowego, przy czym jest ono od niego dużo tańsze. System ten, można dopasować do swoich potrzeb i może się on składać z grzałki silnika, ogrzewacza wnętrza (przypominającego elektryczną farelkę), programatora, a także ładowarki akumulatora, która jest dodatkową korzyścią. Warto podkreślić, że wbrew temu co mogłoby się wydawać, ogrzewanie elektryczne nie pobiera prądu z akumulatora, lecz z gniazdka sieciowego. Dlatego dodatkowo może pełnić równocześnie funkcję prostownika. Co ważne, tego typu ogrzewanie jest także łatwe w montażu, dlatego w większości przypadków możemy wykonać tę czynność samodzielnie. Na rynku można znaleźć takie ogrzewania kilku producentów, liderem jest jednak norweska firma Defa z systemem DEFA WarmUp.

Konieczność podłączenia do gniazdka sieciowego jest jednak równocześnie ograniczeniem, ponieważ do działania DEFA WarmUP niezbędny jest dostęp do prądu z sieci 230V. A tu już nie każdy kierowca ma taką możliwość.

Co wybrać?
Decydując się na zakup ogrzewania postojowego, powinniśmy zastanowić się nad tym, który jego rodzaj jest dla nas najbardziej korzystny. Wszystko zależy od tego, jaki samochód posiadamy oraz w jaki sposób z niego korzystamy. W innym wypadku możemy np. wydać dużo pieniędzy na najbardziej zaawansowane rozwiązanie, którego zalet nigdy nie wykorzystamy lub też odwrotnie, wybrać opcję która nie zadowoli nas w pełni.

Jeśli pokonujemy samochodem długie dystanse i parkujemy w różnych miejscach, może okazać się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie montaż droższego ogrzewania spalinowego. Jeśli jednak użytkujemy samochód w sposób rutynowy, codziennie parkując w tym samym miejscu pod domem lub na parkingu osiedlowym, gdzie jest dostęp do prądu z sieci, w stu procentach może wystarczyć nam ogrzewanie elektryczne.

Podobne wiadomości:

Może kulig?

auto motor i sport 0000-00-00

Skoda z ogrzewaniem postojowym

Skoda z ogrzewaniem postojowym

Technika 2015-12-29

Komentuj:

~literat 2011-12-11

Jeśli już, to RESEARCH. ;-) Czyżby Kolega czytał ostatnio trylogię Larssona...? A sam artykuł... no cóż, może być i dobry i taki sobie. Zależy kto czyta. Jeśli czyta ktoś kto hasło "ogrzewanie postojowe" usłyszał po raz pierwszy, to w istocie - artykuł będzie w sam raz. A z tym ogrzewaniem elektrycznym to faktycznie - najpierw trzeba się zastanowić gdzie to podłączać a potem czy to rzeczywiście jest takie niezbędne.

~Mark 2011-12-06

Szczegóły znajdziesz na stronach producentów. W artykule nie da się wszystkiego zmieścić... dla mnie jest ok... nakreśla sprawę co i jak, a jeśli ktoś jest zainteresowany to i tak musi zrobić porządny reaserch na własną rękę. Takie ogrzewanie elektryczne kosztuje około 1000zł.

~grzewca 2011-12-05

Elektryczne to chyba tylko dla niektórych garażowiczów, właścicieli domków, albo dla tych, co mieszkają w bloku na niskiej kondygnacji a fura stoi tuż przy budynku i pod oknami. Już kilka, kilkanaście metrów do parkingu osiedlowego, że o zamieszkiwaniu na wyższym piętrze nie wspomnę, czyni takie ogrzewanie bezużytecznym. Chyba, że rzeczywiście są takie parkingi osiedlowe gdzie prund jest ogólnie dostępny. Ja takiego nie widziałem. Na szczęście mieszkamy w takim klimacie, że ogrzewanie postojowe chociaż złe nie jest, to jednak wydaje się "zbytkiem łaski". Artykułem nie jestem zachwycony. Ogólniki, ogólniki, ogólniki... I do tego raczej... mało odkrywcze. Autor nie wysilił się zbytnio. :-/

~dzigiel 2011-12-05

ktoś wie dokładnie ile kosztuje webasto, a ile takie elektryczne? i jak to ma się do kosztów codziennego użycia? to byłaby bardzo istotna informacja

~JK 2011-12-05

Fajny artykuł... ja myślę nad kupnem tego ogrzewania elektrycznego... bo i tak codziennie parkuje pod domem a pod firmą mamy parking więc ewentualnie tez moge się podłączyć. Na webasto mnie niestety nie stać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.