Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oko na drogę

Oko na drogę

Temat zarządzania flotami samochodowymi jest bardzo rozległy, ale wiele rozwiązań pozwalających zwiększać bezpieczeństwo na drogach w tej materii może zostać przeszczepione na wszystkich użytkowników dróg. Jednym z nich bez wątpienia jest Mobileye.

Oko na drogę
Temat bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w kontekście Unii Europejskiej, nabiera nowego znaczenia. W szczególności gdy wchodzi w życie jeden z programów, który zakłada że w ciągu tej dekady na naszych drogach zacznie ginąć o połowę mniej ludzi niż dotychczas. Zadanie na pierwszy rzut oka wydaje się być karkołomne, ale jednak mają w tym pomóc zaawansowane urządzenia. Z myślą o nowych regulacjach unijnych powstał właśnie system oferowany przez firmę Mobileye.

W skład systemu Mobileye C2-270 wchodzi specjalna kamera, która umieszczana jest wewnątrz kabiny pojazdu. Jest ona zwrócona w kierunku jazdy, a znajduje się między lusterkiem, a przednią szybą. Sprzęt potrafi wykrywać obiekty takie jak samochód, pieszy czy rowerzysta. Rozpoznaje także pasy ruchu.

Zadaniem kamery jest analiza sytuacji znajdującej się za szybą. System przechwytujący obraz potrafi wykryć czy kierowca hamuje. Poza tym cały czas przetwarza zmiany odległości między obiektami, a samochodem. Jeżeli odległość między nimi jest mniejsza niż 2,7 sekundy, to kierowca jest alarmowany sygnałem dźwiękowym i wizualnym. Okazuje się, że według badań ostrzeżenie kierowcy na 1,5 przed kolizją pozwala zapobiec większości wypadków.

System Mobileye działa w momencie kiedy kierowca zbliża się zbyt szybko do innego obiektu i nie używa hamulca. Donośny pisk powinien szybko przywrócić koncentrację kierowcy na to, co dzieje się na drodze. Jedynym ograniczeniem sprzętowym jest brak wykrywania pieszych podczas jazdy nocą, bowiem kamera nie została wyposażona w czujnik termowizyjny. System Mobileye potrafi jednak wykrywać pasy ruchu („LDW”). Ochroni kierowcę przed nieplanowanym zjechaniem z pasa ruchu sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg
S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg
Już od 1 października kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony będą musieli zapłacić za przejechanie po kolejnych drogach ekspresowych w Polsce. Mowa o zachodniopomorskich docinkach dróg S3 i S6.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj