mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Olej sojowy ratunkiem?

Olej sojowy ratunkiem?

Firma Goodyear opracowała rozwiązanie, które może pomóc w ochronie środowiska naturalnego poprzez ograniczenie ilości ropy naftowej zużywanej do produkcji ogumienia przy jednoczesnym wydłużeniu okresu eksploatacji opony.

Olej sojowy ratunkiem?
Naukowcy z Centrum Innowacji Goodyeara odkryli w testach, że zastosowanie oleju sojowego w produkcji opon może potencjalnie wydłużyć żywotność bieżnika o 10%  i zmniejszyć zużycie ropy naftowej wykorzystywanej do ich tworzenia nawet o 26,5 miliona litrów rocznie.

Badania przeprowadzone w ośrodku testów opon w Lawton w stanie Oklahoma pokazują, iż zastosowanie oleju sojowego daje lepsze właściwości mieszania w procesie produkcji. Firma odkryła, że związki gumy wytwarzane z zastosowaniem oleju sojowego łatwiej się mieszają z krzemionką stosowaną w produkcji opon. Może to zwiększyć wydajność fabryki, zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Wykorzystanie oleju sojowego to tylko jedno z wielu obecnie prowadzonych działań Goodyeara na rzecz zwiększenia wykorzystania surowców odnawialnych w procesie produkcji. Goodyear i firma  DuPont Industrial Biosciences kontynuują współpracę nad Biolsoprenem – rewolucyjną biologiczną alternatywą dla izoprenu pozyskiwanego z ropy naftowej. Biolsopren można wykorzystywać do produkcji gumy syntetycznej, która z kolei stanowi alternatywę dla gumy naturalnej oraz innych elastomerów. Rozwój Biolsoprenu pomoże zmniejszyć zależność branży oponiarskiej i gumowej od produktów ropopochodnych.
Tematy w artykule: opony opony Goodyear

Podobne wiadomości:

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Technika 2016-03-07

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

~jhgjhg 2012-08-02

czekamy więc na opony sojowe, czy tylko producenci nie skalkulują, że bardziej opłaca się produkować nietrwałe badziewie - wtedy sprzedaż rośnie Przy trwałych , niepsujących się produktach firmy mają przecież gorsze zyski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.