mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Olej sojowy ratunkiem?

Olej sojowy ratunkiem?

Firma Goodyear opracowała rozwiązanie, które może pomóc w ochronie środowiska naturalnego poprzez ograniczenie ilości ropy naftowej zużywanej do produkcji ogumienia przy jednoczesnym wydłużeniu okresu eksploatacji opony.

Olej sojowy ratunkiem?
Naukowcy z Centrum Innowacji Goodyeara odkryli w testach, że zastosowanie oleju sojowego w produkcji opon może potencjalnie wydłużyć żywotność bieżnika o 10%  i zmniejszyć zużycie ropy naftowej wykorzystywanej do ich tworzenia nawet o 26,5 miliona litrów rocznie.

Badania przeprowadzone w ośrodku testów opon w Lawton w stanie Oklahoma pokazują, iż zastosowanie oleju sojowego daje lepsze właściwości mieszania w procesie produkcji. Firma odkryła, że związki gumy wytwarzane z zastosowaniem oleju sojowego łatwiej się mieszają z krzemionką stosowaną w produkcji opon. Może to zwiększyć wydajność fabryki, zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Wykorzystanie oleju sojowego to tylko jedno z wielu obecnie prowadzonych działań Goodyeara na rzecz zwiększenia wykorzystania surowców odnawialnych w procesie produkcji. Goodyear i firma  DuPont Industrial Biosciences kontynuują współpracę nad Biolsoprenem – rewolucyjną biologiczną alternatywą dla izoprenu pozyskiwanego z ropy naftowej. Biolsopren można wykorzystywać do produkcji gumy syntetycznej, która z kolei stanowi alternatywę dla gumy naturalnej oraz innych elastomerów. Rozwój Biolsoprenu pomoże zmniejszyć zależność branży oponiarskiej i gumowej od produktów ropopochodnych.
Tematy w artykule: opony opony Goodyear

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Komentuj:

~jhgjhg 2012-08-02

czekamy więc na opony sojowe, czy tylko producenci nie skalkulują, że bardziej opłaca się produkować nietrwałe badziewie - wtedy sprzedaż rośnie Przy trwałych , niepsujących się produktach firmy mają przecież gorsze zyski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.