mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Goodyear  zaprezentował na targach w Genewie koncepcyjną oponę o nazwie Eagle-360, zaprojektowaną specjalnie z myślą o autach autonomicznych. Opona o nowym kształcie pomoże podnieść bezpieczeństwo na drogach.

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Goodyear zamierza zrewolucjonizować ogumienie do samochodów. Świadczy o tym najnowszy projekt koncernu, czyli opona Eagle-360, która ma całkowicie nowy kształt. Nie jest ona typowym walcem, tylko sferą. Na dodatek wykorzystuje system magnetycznej lewitacji, dzięki czemu może się poruszać w każdym kierunku.

Za takim rozwiązaniem idzie sporo zalet. Samochód wyposażony w nietypową oponę będzie mógł parkować w bardzo ciasnych miejscach. Poprawi się także bezpieczeństwo pasażerów.

Koncepcyjna opona posiada wbudowane sensory, które będą zbierać informacje na temat warunków pogodowych i drogowych. Dzięki temu systemy w samochodzie będą w stanie skalibrować się do odpowiednich warunków. Sensory pozwolą na regulację pozycji opony, tak aby jak największa powierzchnia mogła się stykać z nawierzchnią.

To nie wszystkie nowości firmy Goodyear na targach w Genewie. Zaprezentowano tam także oponę IntelliGrip, którą wyposażono w specjalny bieżnik, który potrafi określić warunki drogowe. Technologia będzie monitorować stan opony i samochodu, a specjalne algorytmy dopilnują nie tylko ciśnienia, ale także temperatury oraz pozostałych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Dzięki temu opona poradzi sobie lepiej ze śliską i mokrą powierzchnią, hamując skuteczniej. Obie technologie są jeszcze w fazie konceptu. Nie wiadomo kiedy pojawią się w produkcji seryjnej, ale z pewnością minie jeszcze trochę czasu.

 

Tematy w artykule: Goodyear opony Goodyear

Podobne wiadomości:

Najlepsze i najgorsze opony na lato - test ADAC 2015

Najlepsze i najgorsze opony na lato - test...

Technika 2015-03-06

Opony Goodyeara z nową krzemionką

Opony Goodyeara z nową krzemionką

Technika 2015-05-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Stinger - sprzedaż w Polsce
Kia Stinger - sprzedaż w Polsce
Kia Stinger to pierwszy w historii marki sportowy model typu Gran Turismo. Jak wygląda jego sprzedaż w Polsce? Okazuje się, że całkiem nieźle.