mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Opona, która myśli

Opona, która myśli

Mogło się wydawać, że w tematyce ogumienia samochodowego wszystko zostało już wymyślone i tak naprawdę nauka niczym nas już nie zaskoczy. Bo czegóż więcej oczekiwać od opony prócz tego by była okrągła i miała bieżnik, który pozwala się trzymać drogi w różnych warunkach atmosferycznych.

Opona, która myśli

Temat jednak nie został wyczerpany. Udowodni to współpraca trzech dużych koncernów, które na co dzień dostarczają podzespoły dla branży motoryzacyjnej. Trzy włoskie firmy: Pirelli, Brembo oraz Magneti Marelli będą współpracować nad nowoczesną oponą, która będzie inteligentna i bezpieczna.

Według zamysłu Pirelli będzie to opona, która będzie w stanie zmierzyć swoje parametry i dostarczyć te informacje do odpowiednich systemów. Tak więc będzie ona mierzyć nie tylko ciśnienie, ale także temperaturę oraz poziomy przyspieszeń  jakim jest poddawana. Żeby plan się powiódł potrzebna była współpraca firm, które zajmują się zarówno układami hamulcowymi, ale także elektroniką, gdyż włoski koncern oponiarski miał o tej pory mało styczności z tą tematyka.

W skład opony przyszłości "Cyber Tire" wchodzi zatem specjalny piezoelektryczny system pozwalający generować energię oraz układ scalony, oba zamontowane po wewnętrznej stronie. Zatem żeby cały układ mógł działać, koło musi zostać wprawione w ruch bowiem jego obrót dostarcza energii potrzebnej do działania. Tak więc tylko w momencie jazdy system będzie w stanie zbierać i przekazywać dane (m.in.: temperatura ogumienia i ciśnienie, charakterystyka opony, rodzaj nawierzchni, wymiar stopki opony oraz możliwy dystans jazdy po przebiciu opony), a następnie przekazywać je do układu ABS oraz systemu kontroli trakcji. Co więcej każda z opon będzie posiadała swój własny elektroniczny "paszport", dzięki któremu zidentyfikujemy jej rodzaj oraz datę i miejsce produkcji. Transmisja odbywa się przy pomocy anteny przytwierdzonej do wnętrza opony i drugiej zainstalowanej w  samochodzie.

Ciekawą technologią jest miernik pionowych i poziomych przyspieszeń, które działają na oponę. Potrafi on w czasie rzeczywistym dostarczyć informacji na temat ustawienia kół, ich wychylenia, uślizgu, wzajemnego położenia naprzeciw siebie oraz odkształceń pojawiających się z powodu działających sił. Wtedy komputer sterujący dynamicznymi układami bezpieczeństwa może działać dużo efektywniej, gdyż na bieżąco dostaje krytyczne informacje.

Dostęp do takich informacji pozwoli zapobiegać nieszczęściu zanim ono wystąpi i dotrze do świadomości kierowcy. Zanim zdążymy zorientować się na temat sytuacji na drodze, system kontroli trakcji będzie już dawno zwarty i gotowy. Opona "Cyber Tire" będzie wykorzystywana na szeroką skalę w branży motoryzacyjnej. Na początek trafi jednak do motocykli, gdzie sprawdzi się w sytuacjach, gdzie dotychczasowe systemy nie zawsze potrafiły wyciągnąć kierowcę z opresji. W nowoczesnych motocyklach są już montowane układy ABS. Ze swoją rolą radzą one sobie dobrze jednak tylko wtedy gdy jedziemy wprost. W momencie gdy hamowanie awaryjne odbywa się w głębokim pochyleniu, istnieje duże  zagrożenie, że motocykl się "złoży". Dzięki nowej oponie hamowanie w ekstremalnych sytuacjach będzie dużo bardziej efektywne. Nowa opona będzie też wspomagać przyspieszanie na wyjściu z zakrętu, zapobiegając efektowi o nazwie "highside". Jest to moment utraty przyczepności na tylnym kole, a następnie jego przesuwanie na zewnątrz zakrętu.  Może to spowodować niebezpieczny wypadek. 

Nowoczesna opona, która powstanie dzięki współpracy tych trzech firm zadebiutuje już w przyszłym roku. Dużym atutem cybernetycznej opony jest to, iż jest ona w pełni kompatybilna ze wszystkimi obecnie produkowanymi samochodami. Na początek trafi ona jednak do motocykli jako "Cyber Tire Lean". Oczywiście nie zabraknie również wersji przeznaczonej dla czterech kółek. Na nią przyjdzie jednak jeszcze poczekać do 2012 roku.


Podobne wiadomości:

TRANSSYBERIA - dzień 10

TRANSSYBERIA - dzień 10

Aktualności 1999-11-30

261 sprzedanych autobusów w I kwartale tego roku

261 sprzedanych autobusów w I kwartale tego...

Rynek 2008-05-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.