mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Opony Continental z... mniszka lekarskiego

Opony Continental z... mniszka lekarskiego

Każdy z producentów działający w branży szeroko pojętej jako motoryzacja w ostatnich latach coraz bardziej chce być ekologiczny i korzysta z materiałów przyjaznych środowisku. Continental np. chce wytwarzać gumę do opon z mniszku lekarskiego!

Opony Continental z... mniszka lekarskiego
Continental wraz Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej Fraunhofer (IME) z Achen już nie długo dokonają przełomowego odkrycia. Konkretnie chodzi o rozpoczęcie produkcji gumy z uprawianego na masową skalę mniszka lekarskiego. Brzmi niebywale, ale w ostatnich lata dzięki nowoczesnym metodom upraw można uzyskać wysokiej jakości naturalną gumę z korzeni wspomnianej rośliny. Do tej pory prace prowadzono w warunkach laboratoryjnych.

W Münster, w placówce IME nie tak dawno rozpoczęto budowę eksperymentalnej instalacji, która umożliwi produkcję wielotonową gumy z mniszka lekarskiego. W najbliższych latach opony wykonane z mniszka lekarskiego będą testowane na polskich drogach.

 „Inwestujemy w ten obiecujący projekt, ponieważ jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie znacząco wpłynie on na naszą produkcję opon. Produkcja gumy z korzeni mniszka lekarskiego jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniona od warunków pogodowych niż ma to miejsce w przypadku drzew kauczukowych. Ponadto, nowy system jest tak mało wymagający w uprawie, że może być wdrażany nawet na terenach dotychczas uważanych za nieużytki.

Uprawiając rośliny blisko naszych zakładów produkcyjnych, będziemy mogli znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń i wydatki, jakie niesie dziś ze sobą transport surowców. Ten projekt w imponujący sposób pokazuje, że nie dotarliśmy jeszcze do kresu naszych możliwości w dziedzinie produkcji materiałów”
- wytłumaczył Nikolai Setzer,  członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za Dział Opon.

Chyba czas poszukać terenów pod uprawę mniszka lekarskiego, bo zanosi się na to, że za kilka lat na mniszku lekarskim będzie można zbić gumową fortunę.mniszek lekarski
Tematy w artykule: opony Continental

Podobne wiadomości:

Test opon letnich GTU 2015

Test opon letnich GTU 2015

Technika 2015-03-09

Innowacyjne sterowanie gestami od Continentala

Innowacyjne sterowanie gestami od...

Technika 2016-05-18

Komentuj:

~dziadek zenek 2013-10-25

Nie z mniszka lekarskiego, tylko z mniszka gumodajnego tzw. koksagizu. Roslina byla uprawiana w ZSRR i byla głównym zrodłem gumy w czasie II wojny swiatowej. W Polsce byla uprawiana w latach 40 i 50 tych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.