mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Osiem biegów od BMW

Osiem biegów od BMW

Jeszcze trochę i najnowszy Lexus LS nie będzie jedynym samochodem na rynku dostępnym z ośmiostopniową przekładnią automatyczną. Koncern z Bawarii podjął wyzwanie w technologicznej rywalizacji i zamierza zaprezentować swoje dzieło już w 2009 roku.

Osiem biegów od BMW

Najprawdopodobniej firma ZF Friedrichshafen będzie odpowiedzialna za stworzenie całej konstrukcji przekładni. Produkt finalny wejdzie na rynek gdzieś na przełomie 2009 i 2010 roku, co wiązać się będzie z debiutem kolejnej generacji topowego BMW Serii 7. Jak dotąd na rynku motoryzacyjnym dostępna jest tylko jedna konstrukcja ośmiobiegowa. Można ją znaleźć w luksusowym modelu Lexus LS460, który wszedł na rynek w zeszłym miesiącu. Konstruktorem japońskiej przekładni jest firma Aisin.

Nowa skrzynia BMW została oparta na dotychczasowej, sześciostopniowej przekładni. Przeszła ona jednak szereg modyfikacji, które wpłyną na ekonomiczność jazdy, a także zredukują koszta produkcji tego elementu. Przed producentami stoi także wyzwanie polegające na zredukowaniu emisji szkodliwych substancji wydalanych przy spalaniu, w czym pomóc ma właśnie ta nowinka techniczna. Władze BMW nie chcą na razie ujawniać jakichkolwiek informacji na temat nowego projektu. Przedstawiciel prasowy koncernu powiedział jedynie tyle, że firma pracuje obecnie nad nową generacją automatycznych skrzyń biegów, a jeśli chodzi o liczbę przełożeń i stopień zaawansowania, to będzie ona wyprzedzać technologicznie konkurencję.

W roku 2001 firma ZF była zwycięzcą w wyścigu producentów o konstrukcję przekładni automatycznej wyposażonej w sześć biegów. Wtedy pojawiła się ona po raz pierwszy w modelach BMW Serii 7.

Komentuj:

~Janek 2007-08-07

Witam. Kilka lat temu głośno było o przeniesienie napędu z silnika na wał przez specjalny pasek,który przekazywał obroty bezpośrednio z wału korbowego na wał pędny i ta nowinka miała szansę powodzenia. Ale jak widzę firmy samochodowe chcą z mechanizmów samochodowych zrobić"zegarki".Bo taka przekładnia będzie miała tyle zębatek,że warsztaty samochodowe będą zatrudniać zegarmistrzów.

~Al 2007-05-30

Inna kwestia to taka,że jak np kupie takie auto za ok 10 lat, licząc spadek ceny itp moooże wtedy będzie mnie stać - to jak zepsuje mi się ta skrzynia to ile będzie kosztować jej naprawa hehe. Na naprawe 4HP to już kazdy moze sobie pozwolić bo podstawowy remont nawet z chudrokinetykiem nie przekracza 1500-2000zł ale 8HP hhehe ojj będzie się dzialO:) Tak czy siak podoba mi sie :) W takim aucie przy tylu biegach przy prękdości 200 będziemy mieli max 2000 obr.min co przełoży się na bardzo niskie spalanie.. Teraz mam 5HP w E38 i po miescie żadko przekraczam 3tyś a jadąc perfekcyjnie przepisowo to nawet 2 ,5tyś

~Al 2007-05-30

Marku tutaj chodzi o automat!

~Marek 2007-02-21

Witam to dobry pomysł żeby samochody miały osiem biegów bo będzie więcej wypadków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando