mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oświetl swój samochód

Oświetl swój samochód

Jednym z elementów, który diametralnie różni samochody jest system oświetleniowy. I nie chodzi tutaj o kwestie wizualne. Jedne lampy dają mocne i jasne światło, inne świecą dosłownie anemicznie. Widać to gołym okiem już przy nowych samochodach.

Oświetl swój samochód
Wraz z upływem czasu może być już tylko coraz gorzej. Podobnie jak w przypadku pogarszającego się wraz z wiekiem wzroku u ludzi, w samochodzie kilkaset tysięcy kilometrów daje się podobnie we znaki. Światło generuje temperaturę, a to z kolei sprawia że elementy oświetlenia zaczynają się po prostu zużywać. Odbłyśniki w reflektorach potrafią zmatowieć, a na powierzchni reflektora robią się mikroubytki. Zarówno pod wpływem spryskiwacza wysokociśnieniowego, jak i owadów, które "bombardują" lampy podczas jazdy. Po jakimś czasie okazuje się, że snop światła który daje lampa jest niewystarczający żeby efektywnie oświetlić drogę.

Na szczęście zmatowiony reflektor można zregenerować praktycznie w domowych warunkach. Błysk plastikowej powierzchni można przywrócić za pomocą pasty lekko ściernej. Po krótkim polerowaniu reflektor powinien być jak nowy. Nieco gorzej jest w przypadku odbłyśnika wewnątrz, który się wypala. Tutaj konieczna będzie już wymiana całego reflektora

Żarówka żarówce nierówna
Czasami problemem okazuje się wyeksploatowana żarówka. Jak się okazuje, zakup nowej wcale nie musi być prosty. W sklepach lub w internecie aż się od produktów, które oferują niesamowite osiągi, a nawet pracują "prawie jak ksenony".

Jeżeli mamy do czynienia z żarówkami wyprodukowanymi przez renomowane firmy, to jeszcze można wziąć je pod lupę, bowiem natężenie światła zostało w nich osiągnięte poprzez zastosowanie unikatowych technologii, a nie tylko przez zwykłe podniesienie mocy. Tą ostatnią kwestię regulują przepisy prawne. Kierowca mógłby po prostu zamiast 60W żarówki kupić nawet taką, której moc to 100W. Jednak tak mocne żarówki nie tylko wpływają na szybsze zużycie reflektora (wyższa temperatura pracy), ale kierowca może dostać mandat, bowiem taki zestaw oświetleniowy nie jest homologowany.

A może ksenony?
Reflektory ksenonowe to już tzw. wyższa szkoła jazdy. Co prawda w dzisiejszych czasach już za niewielkie pieniądze można kupić zestaw, który można zamontować praktycznie w każdym, nawet kilkunastoletnim modelu. Jednak zestawy z najniższej półki cenowej powidinniśmy omijać dalekim łukiem. Z pewnością nie zostały one homologowane do warunków regulowanych przez przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. W myśl tych przepisów reflektory ksenonowe powinny mieć automatyczne spryskiwacze oraz automatyczną korekcję ustawienia. To powoduje, że konkretne zestawy potrafią kosztować dobre kilka tysięcy złotych. Zestawy za kilkaset złotych potrafią tylko oślepiać innych uczestników ruchu.

Reflektory halogenowe, w których umieszczono ksenonową lampę z przetwornicą, nie posiadające samopoziomowania ani spryskiwacza są jedynie podstawą dla policjanta do zatrzymania dowodu rejestracyjnego auta.

Jeszcze jednym sposobem na polepszenie seryjnego oświetlenia jest instalacja dodatkowych lamp dalekosiężnych np. na zderzaku. Taki zestaw kosztuje niewiele i działa on jedynie w przypadku włączenia świateł drogowych. Jeżeli nasz samochód nie został wyposażony w lampy przeciwmgłowe, to można takowe niedrogim kosztem dokupić. Pozwolą one doświetlić jezdnię tuż przed samochodem.
Tematy w artykule: światła światła ksenonowe

Podobne wiadomości:

Ford stworzył reflektory chroniące pieszych

Ford stworzył reflektory chroniące pieszych

Technika 2015-07-22

Sprawdź światła – za darmo!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~kubus 2008-11-13

ty masz chyba BMW ale takie zabawkowe małolacie

~pawel 2008-11-09

bo ja ciołki mam BMW 5...i co fajnie wam teraz.chcielibyście sie przejechać cwaniaki jakie sie znalazły.!!!!!!!!!!!!

~Kuba 2008-11-08

Nie smiejcie sie z Pawla. Gdybyscie mieli 9 lat tez byscie sie cieszyli ze odgadliscie ;-)

~Artur 2008-11-07

Paweł. Ty bystrzaku! :)

~... zal.pl 2008-11-07

ale odkrycia dokonales kolego...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.