mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oszczędne Porsche

Oszczędne Porsche

Jeszcze parę lat temu, wiele osób widząc ten tytuł raczej nie wzięłoby sobie go do serca. Jak bowiem można sobie wyobrazić że sportowy samochód, którego posiadacze zwykle na dalekim miejscu przejmowali się spalaniem (a co dopiero emisją szkodliwych cząsteczek) ma być teraz ekologiczny. Czasy się jednak zmieniają, przepisy zaostrzają, legendarne marki tracą charakter. Czy tak samo będzie z hybrydowym Porsche?

Oszczędne Porsche

Póki co najważniejszymi producentami samochodów z napędem hybrydowym są Japończycy oraz ich światowy lider w rankingu sprzedaży Toyota. Ta sytuacja może się na przełomie kilku lat zmienić, bowiem produkcją ekologicznych technologii mocno interesują się globalne koncerny. Ostatnio nawet konsorcjum dwóch niemieckich marek: Mercedes-Benz oraz BMW i koncernu GM pracuje nad wspólną konstrukcją. Ostatnio do grupy producentów mocno zainteresowanych wprowadzeniem takiej technologii do swoich samochodów dołączyło niemieckie Porsche. Firma ogłosiła, że pod koniec tego dziesięciolecia wraz z debiutem modelu Panamera (a w późniejszym czasie także nowej wersji Cayenne) pojawi się wersja z silnikiem spalinowo-elektrycznym.

Dla potencjalnego pasjonata silników o przeciwsobnym ruchu tłoków oznacza to wiele obaw. Czy charakterystyczny dźwięk boksera jakim można się teraz cieszyć w Porsche odejdzie w zapomnienie? Czy zamiast rasowego pomruku usłyszymy permanentną ciszę? Efektu końcowego póki co nie poznamy, ale niemiecki producent sportowych lat ma chyba na względzie element, za który kocha te samochody wielu fanów.

Sam w sobie model Panamera wzbudza przy okazji trochę kontrowersji. Po pierwsze nietypowe nazwa, a po drugie jego nadwozie. Czterodrzwiowe Gran Turismo to trochę nietypowa konstrukcja dla samochodów, w których z reguły znajdowało się miejsce tylko dla dwóch osób. Konstrukcja hybrydowa w jaką zostanie wyposażony ten samochód nazywa się Full-Parallel-Hybrid. Według zapewnień producenta pozwoli ona aby spalanie zarówno w dużym SUVie jak i czterodrzwiowym GT spadło poniżej poziomu 9l/100km.

System ten jest całkowicie nowatorską konstrukcją. W jego skład wchodzi zespół baterii, który powędrował pod podłogę w okolice bagażnika. Dzięki temu, że jednostka napędowa powędrowała przed kierowcę, będzie tam teraz dużo miejsca. W skład urządzenia wchodzą jeszcze układy elektroniczne oraz moduł hybrydowy umiejscowiony pomiędzy silnikiem, a przekładnią. W ramach tego elementu znajduje się silnik elektryczny oraz dodatkowe sprzęgło. Sterowany komputerowo system będzie analizował sposób jazdy kierowcy i w zależności od sytuacji, będzie dołączać silnik spalinowy, elektryczny lub zapnie do pracy  oba systemy napędowe. Dzięki temu Panamera będzie mogła poruszać się w sposób czysty i wolny, bez żadnych emisji, albo w sposób typowy - sportowy - bez utraty osiągów. W przypadku stylu drugiego będzie można cieszyć się dynamiczną jazdą, przy czym spalanie benzyny będzie się utrzymywać w miarę racjonalnych granicach.

Przy okazji ujawnienia na temat technologii jaka zostanie zaserwowana w Panamerze, producent ujawnił jeszcze kilka innych cech. Ekologiczny napęd będzie wspomagany przez szerokie i płaskie nadwozie tworzące bardzo zwartą, dynamiczną, a zarazem opływową sylwetkę. Dzięki temu pojawi się nieco więcej miejsca dla pasażerów. Na tylnej kanapie mają się zmieścić nawet dwie dorosłe osoby. Konstruktorzy zadbali, żeby znalazło się wystarczająco dużo miejsca nad głową, aby podróżować wygodniej na dłuższych odcinkach.

Tradycyjnie już kierowca zostanie otoczony eleganckim kokpitem wykończonym materiałami o najwyższej jakości. Premiera nowego Gran Turismo o nazwie Panamera nastąpi w 2009 roku, jednak wersja hybrydowa pojawi się nieco później. Jest ona uzależniona od sytuacji na rynku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Porsche Panamera
Porsche Panamera
Cena podstawowa już od: 415 360 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Jak narkotyk - Porsche Cayman S

auto motor i sport 0000-00-00

Nigdy nie powiedzą ci wszystkiego. Powiedzą jakie ma zawieszenie, jaki silnik. Opowiedzą jak powstawał. Ujawnią cenę. Porsche nie ostrzega jednak, że jazda Caymanem S uzależnia. Wysoce.

Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki

Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.