mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oszczędne opony Goodyeara z odpadów ryżowych

Oszczędne opony Goodyeara z odpadów ryżowych

Na badania i rozwój w sektorze motoryzacyjnym przeznacza się rocznie miliardy dolarów. I nie chodzi tu tylko o nowe samochody, ale również np. opony. Goodyear na przykład będzie przetwarzał odpady ryżowe w efektywne paliwowo opony.

Oszczędne opony Goodyeara z odpadów ryżowych
Łuski ryżowe, które obecnie trafiają na wysypiska, będą, a w zasadzie już są wykorzystywane do produkcji opon. Firma Goodyear postanowiła wykorzystywać popiół, jaki powstaje po spaleniu tych łusek, jako przyjazne środowisku źródło krzemionki stosowanej w produkcji opon.

Przez ostatnie dwa lata Goodyear testował krzemionkę pozyskiwaną z popiołu z łusek ryżowych. Badania wykazały, że jej wpływ na środowisko naturalne jest taki sam, jak tej wykorzystywanej ze źródeł tradycyjnych. Goodyear negocjuje z potencjalnymi dostawcami zakup krzemionki z popiołu z łusek ryżowych do stosowania w produkcji opon.

- Popiół z łusek ryżowych będzie dla Goodyeara alternatywnym źródłem krzemionki, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów ryżowych trafiających na wysypiska. To ważne rozwiązanie dla Goodyeara jako firmy zaangażowanej w opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii, chroniących środowisko naturalne – powiedział Joseph Zekoski, pełniący obowiązki dyrektora technicznego.

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, każdego roku na całym świecie zbiera się 700 mln ton ryżu, a utylizacja łusek ryżowych stanowi wyzwanie, mogące przynieść wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Łuski często wykorzystuje się np. jako paliwo do produkcji energii elektrycznej, aby zmniejszać ilość odpadów trafiających na wysypiska.

W produkcji bieżników opon krzemionkę miesza się z gumą, by zwiększyć jej wytrzymałość i zmniejszyć opór toczenia, co poprawia efektywność paliwową. Domieszka krzemionki ma również pozytywny wpływ na właściwości trakcyjne opony na mokrej nawierzchni.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Opona Goodyeara sama wytwarza energię

Opona Goodyeara sama wytwarza energię

Technika 2015-03-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando