mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oszczędny MDS

Oszczędny MDS

Stworzony przez Chrysler Group system zmiennej pojemności czynnej MDS (Multi-Displacement System) jest metodą poprawy zużycia paliwa poprzez częściową dezaktywację cylindrów silnika.

Oszczędny MDS

"Do roku 2007 na drogach Ameryki znajdzie się niemal milion pojazdów Chrysler Group wyposażonych w system MDS" – mówi Eric Ridenour, wiceprezes ds. rozwoju produktu w Chrysler Group.

W półciężarowym Dodge Ram 1500 Chrysler Group jako pierwszy wprowadził MDS także i do pojazdów typu pick-up. System częściowej dezaktywacji cylindrów – jako pierwszy SUV na rynku – posiada również napędzany silnikiem HEMI Jeep Grand Cherokee. Chrysler Group jest amerykańskim pionierem zastosowania MDS w samochodach osobowych z silnikami o znacznej pojemności skokowej. Chrysler 300C i Dodge Magnum R/T z silnikiem HEMI wyposażonym w MDS oferowane są w USA już od wiosny 2004 roku. 

System zmiennej pojemności czynnej MDS w sposób niezauważalny włącza czterocylindrowy, ekonomiczny tryb pracy gdy wystarczająca jest niższa moc silnika – albo tryb V-8 wtedy, gdy potrzeba pełnej mocy 5,7-litrowego HEMI. Pozwala to obniżyć zużycie paliwa, nawet do 20 procent, bez szkody dla osiągów i potencjału samochodu.

MDS został przewidziany już w fazie projektowej silnika, jest więc zintegrowany z innymi mechanizmami i bardzo prosty w działaniu, a to oznacza zmniejszenie ilości komponentów, maksymalną niezawodność pracy oraz niski koszt produkcji. Czas zmiany trybu pracy z ośmiu na cztery cylindry wynosi zaledwie 40 milisekund (tj. 0,04 sekundy).

System zmiennej pojemności czynnej MDS stanowi wyposażenie standardowe napędzanych silnikami HEMI samochodów Chrysler 300C, Dodge Magnum R/T i Dodge Charger R/T oraz pojazdów Dodge Durango, Dodge Ram 1500, Jeep Grand Cherokee i Jeep Commander.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.