mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oszczędny MDS

Oszczędny MDS

Stworzony przez Chrysler Group system zmiennej pojemności czynnej MDS (Multi-Displacement System) jest metodą poprawy zużycia paliwa poprzez częściową dezaktywację cylindrów silnika.

Oszczędny MDS

"Do roku 2007 na drogach Ameryki znajdzie się niemal milion pojazdów Chrysler Group wyposażonych w system MDS" – mówi Eric Ridenour, wiceprezes ds. rozwoju produktu w Chrysler Group.

W półciężarowym Dodge Ram 1500 Chrysler Group jako pierwszy wprowadził MDS także i do pojazdów typu pick-up. System częściowej dezaktywacji cylindrów – jako pierwszy SUV na rynku – posiada również napędzany silnikiem HEMI Jeep Grand Cherokee. Chrysler Group jest amerykańskim pionierem zastosowania MDS w samochodach osobowych z silnikami o znacznej pojemności skokowej. Chrysler 300C i Dodge Magnum R/T z silnikiem HEMI wyposażonym w MDS oferowane są w USA już od wiosny 2004 roku. 

System zmiennej pojemności czynnej MDS w sposób niezauważalny włącza czterocylindrowy, ekonomiczny tryb pracy gdy wystarczająca jest niższa moc silnika – albo tryb V-8 wtedy, gdy potrzeba pełnej mocy 5,7-litrowego HEMI. Pozwala to obniżyć zużycie paliwa, nawet do 20 procent, bez szkody dla osiągów i potencjału samochodu.

MDS został przewidziany już w fazie projektowej silnika, jest więc zintegrowany z innymi mechanizmami i bardzo prosty w działaniu, a to oznacza zmniejszenie ilości komponentów, maksymalną niezawodność pracy oraz niski koszt produkcji. Czas zmiany trybu pracy z ośmiu na cztery cylindry wynosi zaledwie 40 milisekund (tj. 0,04 sekundy).

System zmiennej pojemności czynnej MDS stanowi wyposażenie standardowe napędzanych silnikami HEMI samochodów Chrysler 300C, Dodge Magnum R/T i Dodge Charger R/T oraz pojazdów Dodge Durango, Dodge Ram 1500, Jeep Grand Cherokee i Jeep Commander.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.