mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oszczędzaj paliwo jeżdżąc dziurawymi drogami

Oszczędzaj paliwo jeżdżąc dziurawymi drogami

Co powiecie na możliwość oszczędzania paliwa dzięki dziurom w jezdni? Brzmi wspaniale i jest całkiem bliskie realizacji - amortyzatory z taką funkcją już istnieją i niebawem będą sprzedawane.

Oszczędzaj paliwo jeżdżąc dziurawymi drogami
Zwykle drogi o usianej dziurami nawierzchni oraz osiedlowe alejki pełne "leżących policjantów" doprowadzają nas do szału. Pogarszają komfort podróży i przyspieszają wizyty w serwisie na wymianę elementów zawieszenia, skutecznie opróżniając nasze portfele. Okazuje się jednak, że nawet dziury w drodze mogą mieć zalety - na przykład ładować akumulator, oszczędzając tym samym paliwo.

Energia w aucie ucieka na kilka sposobów. Produkcja ciepła, hamowanie, wibracje - tak marnuje się większość energii, bo tylko ok. 10-16% faktycznie przekłada się na rozpędzanie pojazdu. Odzyskiwanie energii z hamowania to dobrze już znany trik samochodów hybrydowych - w ten sposób ładują akumulatory. Niektórzy producenci już kombinują jak odzyskać duże pokłady energii cieplnej, produkowanej przez silnik. Teraz czas na wykorzystanie wibracji - choćby tych generowanych przez elementy zawieszenia poruszane podczas przejazdów przez dziury.
 
Lei Zuo, profesor Virginia Tech's College of Engineering, opracował system odzyskiwania dwukierunkowych wibracji z amortyzatorów. Naukowiec sugeruje, że dzięki temu możliwa jest produkcja od 100 do 400 watów w zależności od stanu nawierzchni drogi. Energia kierowana może być do akumulatora lub prosto do odbiorników prądu - układu zapłonowego, systemów multimedialnych, klimatyzacji itd. Oszczędność paliwa może ponoć wynieść od 1 do 5%, a inwestycja byłaby opłacalna dla kierowców jeżdżących minimum godzinę dziennie.

W porównaniu do konkurencyjnego rozwiązania firmy Levant Power to ostrożne kalkulacje. Za tym amerykańskim przedsiębiorstwem stoją byli studenci Massachusetts Institute of Technology, którzy opracowali jeszcze wydajniejsze amortyzatory odzyskujące energię. Obiecują spadek spalania o 10% i możliwość całkowitego wyręczenia alternatora jako źródła prądu dla urządzeń elektrycznych. Mało korzyści? Według Levant Power te sprytne amortyzatory mogą równocześnie poprawiać komfort jazdy, zachowując standardowy poziom bezpieczeństwa w szybkich zakrętach.

Tą technologią na razie interesują się głównie duże instytucje, m.in. wojsko USA, któremu zaimponowała łatwość montażu amortyzatorów GenShock. Do bojowego Hummera pasują one bez żadnych przeróbek w stosunku do oryginalnych. System GenShock jest także dostosowany do dużych 3-osiowych ciężarówek i zwykłych aut osobowych. Według jego twórców zamontowanie takich amortyzatorów we wszystkich autach floty sklepów Wal-Mart pozwoliłoby oszczędzić 13 milionów dolarów rocznie. Produkt firmy Levant Power jest już w zaawansowanej fazie rozwoju i być może niebawem jego zalety będą mogli docenić wszyscy kierowcy, którzy na codzień zmagają się tylko z minusami dziurawych dróg.

Podobne wiadomości:

Nowa nawierzchnia na trasie do Chełmna

Nowa nawierzchnia na trasie do Chełmna

Polskie drogi 2014-09-25

Adaptacyjne amortyzatory w Civicu kombi

Adaptacyjne amortyzatory w Civicu kombi

Technika 2013-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.