mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oto opona przyszłości

Oto opona przyszłości

To rozwiązanie może zmienić już niebawem zasady konstruowania małych miejskich samochodów. Michelin zaprezentował bowiem 10-calową oponę wraz z kołem, które niczym nie będą ustępować stosowanym obecnie w małych autach 14-calowych felgach.

Oto opona przyszłości
Małe opony (175/70 R10) pokazano w czerwcu w Rio de Janeiro, na największej światowej imprezie propagującej ekologiczne rozwiązania w motoryzacji – Michelin Challenge Bibendum

Pod względem przyczepności i zdolności hamowania, 10-calowa opona Michelin jest równie efektywna, jak opona z wyposażenia oryginalnego. Dzięki temu, możliwe jest ograniczenie całkowitej masy pojazdu o prawie 40 kg. Jest to duże udogodnienie dla producentów samochodów, dla których mniejsza masa oznacza większe pole do wprowadzania zmian konstrukcyjnych w autach. Mały rozmiar zestawu (koło/opona) również oznacza, że koło zajmuje mniej miejsca. Dzięki temu, pojazd o takiej samej wielkości ma więcej miejsca na silnik oraz kabinę pasażerską i bagażnik.

Konstruktorzy opony liczą, że auta na "małych oponach", mające większe bagażniki, będą bardziej użyteczne – przez co w ruchu miejskim wyprą auta większe, mające bardziej szkodliwy wpływ na środowisko. Ponadto, dzięki nowatorskiej konstrukcji mała opona Michelin jest w stanie utrzymywać ładunki o 15% cięższe, niż opony o tym wymiarze skonstruowane przy użyciu dotychczasowej technologii.

Podczas tegorocznej edycji Michelin Challenge Bibendum 2010 w Rio De Janeiro francuski koncern zaprezentował ponadto opony do samochodów z silnikami elektrycznymi, Active Wheel – czyli koła z własnym napędem i zawieszeniem oraz we współpracy z Peugeotem koncepcyjny pojazd BB1 wyposażony w tylne koła z silnikami elektrycznymi – także zaprojektowane przez innowatorów z Michelin.
Tematy w artykule: opony Michelin opony Michelin

Podobne wiadomości:

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Rozebrane dziewczyny i opony?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.