mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Oto system audio w nowym Volvo XC90

Oto system audio w nowym Volvo XC90

Volvo stopniowo podgrzewa atmosferę przed planowaną na drugą połowę roku premierą swojego flagowego SUV-a, modelu XC90. Po prezentacji zdjęć oraz informacji nt. wnętrza auta, teraz wiemy, jaki system audio będzie umilał jazdę nowym XC90.

Oto system audio w nowym Volvo XC90
Volvo zdradziło, iż za doznania słuchowe odpowiadać będzie zestaw audio Bowers & Wilkins, który należy do grona najlepszych seryjnych zestawów nagłośnieniowych na świecie. Uwagę zwraca centralny głośnik wysokotonowy umieszczony na środku deski rozdzielczej. Nie zapomniano także o zintegrowanym subwooferze.

Volvo zaprosiło do współpracy brytyjską firmę Bowers & Wilkins, której doświadczenia w obszarze nagłośnienia i akustyki, obejmują niemal 50 lat. Jej zestawy głośnikowe używane są przez najbardziej wymagających odbiorców, w tym przez legendarne londyńskie studio nagraniowe Abbey Road Studios.Wspomniany system audio to konstrukcja złożona z głośników o dużej mocy, generujących minimalne zniekształcenia. Zestaw składa się z aluminiowych kopułek wysokotonowych, kewlarowych głośników średniotonowych oraz głośników niskotonowych. Zestaw zawiera także, niespotykany dotąd w kabinach aut, centralny głośnik wysokotonowy, poprawiający przestrzenność sceny dźwiękowej.

- Kabina samochodu, z uwagi na jej kształt, wcale nie jest łatwym miejscem do nagłośnienia. Problemem wielu aut jest to, że do kierowców dociera sporo odbitych fal dźwiękowych, które brzmią gorzej, niż te płynące bezpośrednio z głośników. Aby zminimalizować liczbę fal odbitych od przedniej szyby, zastosowaliśmy głośnik wysokotonowy na środku deski rozdzielczej. Dlatego nasz system brzmi realistycznie i naturalnie – tłumaczy Stuart Nevill, główny inżynier w B&W.System uzupełnia dwunastokanałowy wzmacniacz HARMAN, klasy D, o mocy 1400 W. W kabinie znajduje się w sumie 19 głośników: siedem wysokotonowych z serii Nautilus o średnicy 25 mm i siedem średniotonowych o średnicach 5×100 mm oraz 2×80 mm. Pod ich maskownicami, dostrzeżemy żółte membrany kewlarowe, charakterystyczne dla marki B&W. Zestaw uzupełniają cztery głośniki niskotonowe (200/165 mm) oraz subwoofer (250 mm).

W nowym XC90 zastosowano również subwoofer wbudowany na stałe w konstrukcję nadwozia, w miejsce spotykanego powszechnie, mocowanego oddzielnego pudła. Subwoofer jest częścią nowej platformy podwoziowej SPA (Scalable Product Architecture). To praktycznie pierwsza taka konstrukcja w branży samochodowej. W zasadzie cała kabina samochodu zamienia się w gigantyczny subwoofer, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie bardzo niskich częstotliwości, sięgających nawet 20 Hz – dodaje Adenauer.Oprócz opisanego powyżej flagowego zestawu nagłośnienia Premium Sound, w nowym XC90 będzie też oferowany zestaw High Performance ze wzmacniaczem o mocy 224W, dwunastoma głośnikami i możliwością domontowania subwoofera. Zestaw podstawowy to system Performance, na który składa się wzmacniacz 52W i sześć głośników.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo XC90
Volvo XC90
Cena podstawowa już od: 258 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo XC90 Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo XC90 car audio muzyka

Podobne wiadomości:

Wnętrze Volvo pływa w luksusie

auto motor i sport 0000-00-00

Volvo wypuściło ultraluksusowe Volvo XC90. We wnętrzu żadnego innego modelu Volvo nie ma takiego przepychu.

Kolejne wieści o nowym Volvo XC90

auto motor i sport 0000-00-00

Znane są kolejne wieści o nowym XC90. Volvo podaje, że nowe XC90 będzie miało dwa rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, których jeszcze nikt inny nie zastosował.

Komentuj:

~aaa 2014-06-06

Super! Nowe XC90 robi dobre wrażenie. Oby mniejsze modele podążyły w tym kierunku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross