mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Paliwo po 5 zł? Jest na to sposób

Paliwo po 5 zł? Jest na to sposób

Ceny paliwa dobijają ekstremum. Na niewielu stacjach uświadczymy ceny poniżej pięciu złotych, a w niektórych miejscach zbliżają się nawet do psychologicznej bariery sześciu złotych. Przedstawiamy kilka sposobów na to jak zrobić by jeździć taniej, bez konieczności wymiany samochodu.

Paliwo po 5 zł? Jest na to sposób
Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba zmieniać samochodu. Czasami wystarczy po prostu zmienić nasze przyzwyczajenia. Na początku może być trudno, ale jak spojrzymy na nasze działania w perspektywie długofalowej, okaże się że dzięki temu podwyżki cen paliw nie będą dla nas takie drastyczne.

Tak więc zanim udamy się do salonu po nowy, mniejszy samochód z silnikiem po downsizingu lub auto z napędem hybrydowym, których ceny również szybują w górę jak ceny paliwa, warto rozważyć kilka zasad.

Po pierwsze powinniśmy sprawić by nasz styl jazdy był jak najbardziej płynny. Aby skutecznie zredukować spalanie należy jeździć tak by przyspieszać stanowczo wciskając pedał gazu na 3/4 aż do osiągnięcia zadanej prędkości i starać się przewidywać sytuację przed nami na tyle, by nie było potrzeby gwałtownego wytracania prędkości.

Kolejna zasada, która zaoszczędzi trochę grosza w naszym portfelu to używanie jak najwyższych biegów podczas jazdy. Nowoczesne silniki potrafią już przy 60km/h pracować na piątym albo szóstym biegu.

Pracując nad dynamiką jazdy warto mieć na uwadze fakt, by nie rozpędzać się do zbyt wysokich prędkości. Większość silników potrafi bardzo oszczędnie pracować do 90-100km/h. Każde kilka kilometrów na godzinę powyżej tej prędkości dodaje proporcjonalnie większą wartość do naszego rachunku za paliwo.

Wielu specjalistów od ekonomicznej jazdy radzi z rozwagą korzystać z klimatyzacji. Jeżeli przemieszczamy się w warunkach miejskich możemy spokojnie korzystać z otwartej szyby jako metody na chłodzenie wnętrza. Jednak jeśli nasza prędkość przekroczy 70km/h otwarte okna będą tylko generować straty z powodu oporu aerodynamicznego. Wtedy oszczędniej jest włączyć klimatyzację w samochodzie.

Oczywiście nic nie wyjdzie z ekonomicznej jazdy jeżeli nasze auto nie będzie sprawne. Bardzo ważna jest kontrola ilości oleju oraz jego regularna wymiana. Warto dowiedzieć się czy używamy oleju o odpowiedniej lepkości.

Kolejna rzecz, którą powinniśmy regularnie kontrolować to prawidłowe ciśnienie w oponach. Jeżeli będzie zbyt małe to silnik musi wykonywać więcej pracy żeby rozpędzić auto.

Podobne wiadomości:

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Benzyna będzie drożeć

Benzyna będzie drożeć

Aktualności 2016-04-04

Komentuj:

~emka 2011-03-20

Chyba nikt tu nie zrozumiał, że chodzi o ograniczenia wolności.... 110 na autostradzie bo mniej pali... to Ty decydujesz jak chcesz spalić więcej jak RENeu napisał to płacisz w paliwie i jedziesz, a predkość..... dostosuj do warunków i możliwości, jak masz diesla 110km i zwykłe opony to lecisz 110 jak 300hp oponki contisportcontact 5p i ate hamulce to lecisz 200 jak masz pusto oczywiście, a dopiero jak stworzysz zagrożenie odpowiesz za niedostosowanie prędkości do warunków na drodze....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.