mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Passat z filtrem cząstek stałych

Passat z filtrem cząstek stałych

Nowy silnik diesla 2.0 w Passacie zawiera nowoczesny filtr cząstek stałych regenerujący się na bieżąco.

Volkswagen Passat (sedan i kombi) jest teraz dostępny z nowym silnikiem wysokoprężnym 2.0 TDI czterocylindrowym o mocy 136KM/100 kW. Po raz pierwszy silnik ten został użyty w minivanie Touran, a dostępny jest obecnie również w Golfie V. Nowością w tym silniku jest zastosowanie filtra cząstek stałych.

Filtr ten wspierający pracę diesla ulokowany jest poniżej silnika. Obudowa jego zrobiona jest z nierdzewnej stali, zaś sam filtr ze związków węglanu krzemu. W czasie pracy silnika filtr zatrzymuje wszelkie nieczystości, tylko spaliny przechodzą przez porowatą ścianę filtra do sąsiedniego kanału wylotowego. Następuje tu ciągła regeneracja filtra. Odfiltrowane cząstki sadzy są następnie regularnie spalane w wysokiej temperaturze przez gorące spaliny, co zapobiega zatykaniu się filtra.

Tak skonstruowany filtr zapewnia jego długą żywotność porównywalną z żywotnością samochodu.

Komentuj:

~*** 2008-05-30

NGK to Nippon Gaishi Kaisha czyli Japoński Zakład Ceramiczny, jedyny producent ceramicznego wkładu do wszystkich DPF w autach WV group. "Szkopy" dają tylko metalową puszkę. Francuzi bazują na trochę innym rozwiązaniu. Mądrale.

~/// 2008-04-03

i na dodatek spiekany weglik krzemu grupa psa jest daleko w tyle za NGK które sukcesywnie przejmuje rynek

~jack 2008-03-11

francja robi szmelz nikt nie zrobi tak samochodu jak niemcy:P

~mm 2007-09-15

dokladnie francuzi juz do 406 2.2 hdi to stosowali

~Dyz 2007-01-05

na pewno nie związki węglanu krzemu. Jeśli juz to weglik krzemu. Nie trzeba być chemikiem, żeby kojazyć, że węglany tworzą sie z metalami. Przydalaby sie autorowi odrobina czasu na upewnienie sie jak przetłumaczyć "zagraniczny" wyraz na nasz język. Poza tym wiadomo mi skad inąd, że VW stosuje filtry ze spieków SMF a nie ceramiczne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.