mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pierwsza bio-stacja w Anglii

Pierwsza bio-stacja w Anglii

Kierowcy samochodów zasilanych ekologicznym paliwem mają już gdzie tankować. Pierwsza stacja benzynowa została otwarta w Wielkiej Brytanii, gdzie można zalać bio-etanol.

Pierwsza bio-stacja w Anglii

E-85 (nie kojarzyć z etyliną) jest mieszanką w 85-ciu procentach bio-etanolu oraz 15 procent tradycyjnej benzyny. Saab zakłada, że dzięki niej jego nowy model BioPower 9-5 będzie emitował około 50-70 mniej CO2. Ilość szkodliwych substancji, które są wydalane przy spalaniu paliwa, adekwatna jest do ilości skonsumowanej w fazie wzrostu przez roślinę, z której wyprodukowano paliwo.

Dodatkowym atutem bio-etanolu jest większa liczba oktanowa. Według szacunków Saaba, model BioPower osiąga o 20 procent większą moc oraz 16-sto procentowe przyspieszenie momentu obrotowego podczas jazdy na nowoczesnym paliwie.

W zeszłym roku Szwedzi sprzedali 5 tysięcy Saabów wyposażonych w ekologiczny silnik, po tym jak zniesiono tam podatek na biopaliwa. Dzięki tym zniżkom utrzymanie samochodu kosztuje o jedną piątą mniej.

Brytyjski rząd obliczył, że do roku 2010 na wyspach jeździć będzie 5 procent samochodów zasilanych energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.  

Czytaj także:

"Zielone modele Forda" (2006-03-10)

"Zielone Fordy" (2005-07-18)

Komentuj:

~krolowa 2006-04-24

alekijowa stronka gorszej niebylo :D:D:D:D:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.