mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Piesi będą bezpieczniejsi

Piesi będą bezpieczniejsi

Infiniti wprowadza bardzo ciekawe rozwiązanie do swojej nowej hybrydy, które poprawi znacznie bezpieczeństwo pieszych w miastach.

Piesi będą bezpieczniejsi
Model M35h, który wejdzie do sprzedaży w USA na początku 2011 roku, to pierwsza hybryda w ofercie marki, a zarazem pierwsza na świecie, która posiada tego typu system ostrzegania pieszych o nadjeżdżającym samochodzie.

Hybrydy mają to do siebie, że gdy poruszają się tylko dzięki energii elektrycznej, są niesamowicie ciche - słychać jedynie minimalny szum toczenia opon i opływu powietrza, jednak z zewnątrz nie słychać ich praktycznie w ogóle. I tu pojawia się problem - zdarzały się już potrącenia pieszych w miastach, gdy ci nie zauważali bądź też nie słyszeli nadjeżdżającego auta. Z tego właśnie powodu Infiniti stworzyło logiczny i prosty system ostrzegania pieszych. Urządzenie nazywa się VSP (Approaching Vehicle Sound for Pedestrians) i używa charakterystycznych dźwięków, dzięki którym piesi są w stanie usłyszeć nadjeżdżające auto. System jest aktywny automatycznie od startu do prędkości około 32 km/h, a włącza się do akcji przy prędkości około 24 km/h, gdy samochód zwalnia.

Syntezator, znajdujący się w samochodzie, połączony jest z głośnikiem wbudowanym w przedni zderzak. Zamiast pojedyńczego dźwięku o jednym tonie, urządzenie emituje wiele dźwięków o wysokich i niskich częstotliwościach w różnej głośności - wszystko zostało szczegółowo dobrane na podstawie długotrwałych badań nad dźwiękiem, który jest najbardziej efektywny, a zarazem najmniej uciążliwy dla ucha ludzkiego. Zespół inżynierów współpracował z psychologami, zajmującymi się akustyką i zachowaniem poznawczym, którzy razem z nimi zajmowali się m.in. badaniem problematyki zachowań przechodniów. Rezultatem jest emisja dźwięków, które zaczynają się od górnego pułapu 2,5kHz, a kończą na najniższym o wartości 600Hz. Jest to zakres, który jest w stanie usłyszeć człowiek we wszystkich grupach wiekowych, a który nie stwarza niepotrzebnego hałasu. Dźwięk zmienia swoje natężenie w zależności od tego, czy samochód hamuje, czy przyspiesza.

Podobne wiadomości:

Infiniti QX30 - nowy silnik, bogatsze wyposażenie

Infiniti QX30 - nowy silnik, bogatsze...

Aktualności 2017-02-02

Aston Martin One-77 sprzedaje się pięknie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.