mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pirelli stworzyło cyber-oponę

Pirelli stworzyło cyber-oponę

Opona ta ma zrewolucjonizować branżę oponiarską. Cyber Tyre, stworzona przez Pirelli, będzie informować o osiągach samochodu, warunkach drogowych, a także o swoim stanie.

Pirelli stworzyło cyber-oponę
Sercem nowej opony marki Pirelli, stworzonej przez Departament Badań i Rozwoju firmy Pirelli przy współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Mediolańskiej, jest czujnik elektroniczny wielkości około 1 cm2, który "czyta" nawierzchnię i interakcję między podłożem a oponą, bezprzewodowo przekazując w czasie rzeczywistym informacje komputerowi pokładowemu oraz pozostałym systemom elektronicznym. Ten z kolei wyświetla kierowcy otrzymane informacje na interfejsie.

Czujnik na bieżąco interpretuje dostępną przyczepność, analizując warunki na drodze od suchej, po mokrą i oblodzoną nawierzchnię, a także stan samej drogi (który oczywiście również wpływa na poziom przyczepności).

Cyber Tyre dodatkowo wyczuwa pionowe obciążenie opony, a także działające siły boczne i wzdłużne, szacując, z jaką prędkością można jechać, by uniknąć aquaplaningu, a także jaki mamy zapas przyczepności, zanim samochód wpadnie w poślizg. Pozostały zakres danych to informacje na temat rodzaju asfaltu na drodze, śladu i kąta opony, jej temperatury, a także stopnia zużycia oraz liczby obrotów.

Dane te pozwalają obliczać marginesy bezpieczeństwa w sposób ciągły i przekazywać je do systemów kontroli pojazdu, które natychmiast reagują na daną sytuację. Opony Cyber Tyre umożliwiają w szczególności reakcję tempomatu oraz systemu wspomagania hamowania, które wykorzystują wszystkie informacje na temat przyczepności, dostępne w danym momencie, aby z dużą precyzją dopasować prędkość i siłę hamowania do warunków na drodze.

Opony te potrafią także wykorzystywać nowe systemy ostrzegawcze, nieużywane w danym momencie, ale w dalszym ciągu niezbędne do poprawy bezpieczeństwa, takie jak kontrola prędkości w zakrętach i pomiar ryzyka wystąpienia aquaplaningu. Przy współpracy z zaawansowanymi, elektronicznymi systemami kontroli, prędkość może zostać zredukowana, w taki sposób, by przywrócić bezpieczny limit wymienionych parametrów.

Opona Cyber Tyre obecnie jest jeszcze w trakcie finalnych badań nim zostanie wprowadzona do produkcji i pojawi się jako fabryczne wyposażenie samochodów.
Tematy w artykule: opony opony Pirelli Pirelli

Podobne wiadomości:

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz...

Opony samochodowe 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu
Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu
W 2017 roku aż 45% Polaków wybrało się na wakacje własnym autem. W tym roku z pewnością będzie podobnie. Zanim ruszysz w drogę, dowiedz się, jakie elementy wyposażenia auta pomogą ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo podróży, a które są wręcz obowiązkowe.