Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Plastik z roślin

Plastik z roślin

Producent samochodów marki Mazda ogłosił że zamierza produkować nowy rodzaj tworzywa, który będzie wykorzystywany do wykańczania wnętrza modeli tej marki. Będzie to tzw. bioplastik wytwarzany z roślin.

Plastik z roślin

Materiał powstaje w skomplikowanym procesie obróbki cukrów i skrobi pochodzenia roślinnego. Są one wolne od cząsteczek węglowych, a na ich korzyść przemawia dodatkowo fakt, że podczas fabrykacji zużywa się o 30 procent mniej energii niż przy produkcji konwencjonalnych plastików, które są z kolei bazowane na olejach.

Większa sztywność bioplastików pozwala zaoszczędzić na materiale, gdyż dużo mniejsze ilości są potrzebne aby uformować bardzo wytrzymały element. Materiały wytworzone w ten sposób są także w pełni biodegradowalne, wobec czego są jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Mazda zamierza używać nowoczesnego bioplastiku do tworzenia takich elementów jak klamki, uchwyty drzwi, schowki, a także niektóre elementy deski rozdzielczej.

Czytaj także:

Ekologiczne wykładziny (2006-06-11)

"Zielony plastik" w Mitsubishi (2006-03-08)

Komentuj:

~Smok 2007-06-05

Jeszcze trochę i nie będziemy uzależnieni od ropy. Tak trzymać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.