mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Plastik z roślin

Plastik z roślin

Producent samochodów marki Mazda ogłosił że zamierza produkować nowy rodzaj tworzywa, który będzie wykorzystywany do wykańczania wnętrza modeli tej marki. Będzie to tzw. bioplastik wytwarzany z roślin.

Plastik z roślin

Materiał powstaje w skomplikowanym procesie obróbki cukrów i skrobi pochodzenia roślinnego. Są one wolne od cząsteczek węglowych, a na ich korzyść przemawia dodatkowo fakt, że podczas fabrykacji zużywa się o 30 procent mniej energii niż przy produkcji konwencjonalnych plastików, które są z kolei bazowane na olejach.

Większa sztywność bioplastików pozwala zaoszczędzić na materiale, gdyż dużo mniejsze ilości są potrzebne aby uformować bardzo wytrzymały element. Materiały wytworzone w ten sposób są także w pełni biodegradowalne, wobec czego są jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Mazda zamierza używać nowoczesnego bioplastiku do tworzenia takich elementów jak klamki, uchwyty drzwi, schowki, a także niektóre elementy deski rozdzielczej.

Czytaj także:

Ekologiczne wykładziny (2006-06-11)

"Zielony plastik" w Mitsubishi (2006-03-08)

Komentuj:

~Smok 2007-06-05

Jeszcze trochę i nie będziemy uzależnieni od ropy. Tak trzymać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando