mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Płyny w aucie - nie tylko benzyna

Płyny w aucie - nie tylko benzyna

Benzyna, olej silnikowy, no może jeszcze płyn do spryskiwaczy - o tych płynach wie większość kierowców. Jednak w naszych pojazdach krążą jeszcze innego rodzaju płyny eksploatacyjne, niezwykle ważne dla poprawnego funkcjonowania naszych czterech kółek. Co powinniśmy wiedzieć o tych płynach, aby uniknąć awarii i dojechać do celu bez stresu?

Płyny w aucie - nie tylko benzyna
W praktycznie każdym samochodzie spotkamy kilka typów płynów. Bezpieczeństwo i komfort jazdy zależą w dużej mierze od tego, czy kierowca umie się z nimi obchodzić. Kluczem do sukcesu jest podstawowa wiedza na temat płynów połączona z systematyczną troską o stan pojazdu. Każdy może się tego szybko nauczyć.

Najbardziej znanym z płynów jest oczywiście olej silnikowy. Jego wymianę zaleca się po upływie określonego czasu lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Najczęściej po ok. roku lub po przejechaniu ok. 20 tys. kilometrów. Pamiętać jednak należy, że duże znaczenie ma intensywność użytkowania pojazdu (im częściej i dłużej korzystamy z pojazdu tym częściej staniemy przed koniecznością wymiany oleju).

Raz w miesiącu powinno się kontrolować poziom oleju i ewentualnie uzupełnić jego ilość. Z doborem nowego oleju nie powinno być problemu. Na rynku istnieje cała masa olejów silnikowych w cenach zaczynających się od kilkunastu złotych za litr, przy czym trzeba pamiętać, że na zakup markowych olei trzeba wydać ponad 100 zł.

Kolejnym ważnym płynem jest płyn chłodniczy. Jego naczelnym zadaniem jest odprowadzenie ciepła z silnika, aby zapobiec jego przegrzaniu. Płyn chłodniczy powinien być odporny na zamarzanie, a jego poziom również powinno się kontrolować dość regularnie. Płyn tego rodzaju wymienia się co około 2 lata, chociaż czas ten może ulec wydłużenia – o ile pozwala na to instrukcja pojazdu. Płyn chłodniczy, który będzie za długo eksploatowany może zacząć krzepnąć, co w skrajnych przypadkach grozi pęknięciem silnika. Jeden litr płynu do chłodnic to wydatek ok. 20 zł.

Z punktu widzenia kierowcy bardzo istotny jest też płyn hamulcowy, który pomaga w bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu. Płyn posiada właściwości higroskopijne – oznacza to, że chłonie wilgoć. Stwarza to pewne zagrożenie – jeżeli dojdzie do wrzenia płynu hamulcowego może on doprowadzić do całkowitej niesprawności hamulców! Im dłużej używamy płynu tym niższa jest granica, w której zaczyna się on gotować. Z uwagi na ten fakt należy bezwzględnie przestrzegać terminu wymiany płynu: przeciętnie co 2 lata.

Innym płynem, z którym kierowcy mają do czynienia, jest olej do skrzyni biegów. Jeśli zmiana biegów łączy się ze skrzypieniem czy trudnościami oznacza to, że czas najwyższy skontrolować poziom tego oleju. Całkowitą wymianę oleju do skrzyni biegów (w samochodach które tego potrzebują) zaleca się wykonywać co ok. 5 lat. Jeśli kierowca zaniedba ten obowiązek istnieje ryzyko wytarcia łożysk skrzyni biegów i ich uszkodzenia. Naprawa biegów może nieźle "uderzyć" po kieszeni.

Część uwagi zmotoryzowanego powinna zwrócić się także w stronę płynu do wspomagania. Choć w trakcie eksploatacji pojazdu płyn ten jest raczej mało obciążony, to należy jednak okresowo sprawdzać jego poziom, aby uzupełnić ewentualne braki. Układ wspomagania ma za zadanie ułatwić kierowcy wykonywanie manewrów. Płyn wspomagania bierze w tym procesie czynny udział i pomaga swobodnie kręcić kierownicą. Prowadzenie pojazdu, który ma zbyt niski poziom płynu wspomagania może prowadzić do uszkodzenia tzw. pompy wspomagania, co objawia się charakterystycznymi "wyjącymi" dźwiękami podczas skręcania.
Tematy w artykule: olej silnikowy wymiana oleju

Podobne wiadomości:

Aut przybywa, jednak spada sprzedaż olejów

Aut przybywa, jednak spada sprzedaż olejów

Aktualności 2014-07-03

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Komentuj:

Sklep-Kia_pl 2017-11-07

Generalnie warto zawsze wybierać dobre i sprawdzone płyny oraz olej, dzięki temu wiemy co mamy oraz możemy być pewni wysokiej klasy, jakości. Sklep-kia.pl

~morgan 2017-09-12

chyba nikt nie ma wątpliwości jak wazny jest płyn chłodniczy :) ja kupuje http://k2.com.pl/produkty/k2-kuler-35c-zielony-5l?utm_source=b2cfib&utm_campaign=ws bo jest na każdą porę roku i do każdej chłodnicy. nie muszę sie wiec zastanawiać czy będzie ok :P

~Marek 2015-11-10

Jesli płyn do chłodnic to tylko Dynagel2000+. Warto dać dobry bo to na lata. Nie wymieniamy płynu w chłodnicy przecież co miesiąc...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.