mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Poduszka może zrobić Ci krzywdę

Poduszka może zrobić Ci krzywdę

Zadanie poduszki powietrznej jest jasne. Ma ratować życie. Jednak jak wiele różnych systemów bezpieczeństwa wymaga przestrzegania pewnych procedur, tak by nie zrobić nam krzywdy. I nie wystarczy tutaj zapięcie pasów.

Poduszka może zrobić Ci krzywdęPoduszka powietrzna jest potrzebna w samochodzie przede wszystkim po to aby minimalizować obrażenia jakich może doznać pasażer podczas wypadku. Chodzi tutaj przede wszystkim o głowę oraz klatkę piersiową, które mogą z dużym impetem trafić na deskę rozdzielczą czy kierownicę.

W całym mechanizmie bezpieczeństwa najważniejsza jest synchronizacja. Poduszka musi się napełnić zanim trafi w nią kierowca. Jeśli napełnianie się opóźni, obrażenia będą bardzo poważne. W momencie uderzenia najpierw uruchamiane są napinacze pasów bezpieczeństwa i w tym samym momencie gaz zaczyna wypełniać poduszkę. Po napełnieniu poduszki specjalny zawór z tyłu pozwala by powietrze uchodziło z nylonowego worka. To odpowiedni moment by twarz kierowcy spotkała się z poduszką.

Bardzo ważnym elementem w historii poduszek powietrznych był system SRS (Supplemental Restraint System), który odpowiadał za współpracę poduszek powietrznych z innymi systemami bezpieczeństwa na pokładzie. Pierwsze generacje poduszek wybuchały z tą samą, ogromną siłą niezależnie od warunków, co nie było najlepszym rozwiązaniem. Stopień napełnienia poduszki powinien być zależny od gabarytów pasażera oraz mocy uderzenia. Poduszki montowane w nowych samochodach potrafią dostosowywać się do wielu warunków, ale i tak konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, które zapewnią nam większy poziom bezpieczeństwa.

Zasady wspomagające bezpieczeństwo
Pierwsza złota zasada bezpiecznej jazdy z poduszką powietrzną na pokładzie to konieczność zapięcia pasów. Niewiele osób wie o tym, ale nie powinno się zajmować takiej pozycji za kierownicą, która powoduje, że twarz czy szyja są bliżej niż 25 cm od kierownicy. Dużo kierowców nie trzyma w prawidłowy sposób na kierownicy lub krzyżuje je. Może to spowodować poparzenia lub nawet złamania gdy dojdzie do wybuchu. Jedyne dopuszczalne pozycje do "za 10 druga" albo " za 15 trzecia". Opieranie nóg czy w jakikolwiek inny sposób o deskę rozdzielczą po stronie pasażera jest niedopuszczalne. Przy lekkim wypadku może skończyć się kalectwem, a nawet czymś gorszym.

Niedopuszczalne jest naklejanie naklejek lub przystawek na telefony komórkowe w miejscu gdzie znajdują się poduszki powietrzne. Niedopuszczalne jest także umieszczanie pokrowców na fotelach w których montowane są boczne poduszki powietrzne. Podczas jazdy samochodem nie powinno się palić papierosów. Gdy dojdzie do wypadku wystrzelona poduszka w połączeniu z żarzącym się tytoniem mogą narobić poważnych obrażeń. Okulary są dopuszczalne, ale trzeba mieć świadomość, że mogą one stworzyć zagrożenie. W samochodzie wyposażonym w aktywne poduszki powietrzne dzieci mogą siedzieć w foteliku umieszczonym do kierunku jazdy, ale sam fotel powinien być maksymalnie odsunięty do tyłu.

Gdy dojdzie do wypadku, a poduszki nie wystrzelą należy przyjąć iż mogą one w każdej chwili wystartować. Dlatego w ich okolicy wymagane jest wykazanie szczególnej ostrożności. Kobiety w ciąży nie powinny bać się działania poduszek powietrznych, ale powinny zapinać pasy. Chyba, że lekarz zalecił inaczej.


Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Kolejna ofiara wadliwych poduszek powietrznych

Kolejna ofiara wadliwych poduszek...

Aktualności 2016-04-08

Komentuj:

~c123 2010-10-21

Z tymi okularami to przesada. Miałem wypadek w okularach - odleciały w nieznane żadnych obrażeń nie powodując.

~laik 2010-10-15

słuszne porady, jednak ja mam jedno pytanie/wątpliwość, jak to jest z autami kilkunastoletnimi z poduszkami powietrznymi, czy one (airbagi) wciąż zachowują w pełni swoje właściwości? bo mam tu spore wątpliwości, a jeśli tak, to jak temu przeciwdziałać, tzn co robić, by były sprawne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.