mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pomarańczowe paliwo

Pomarańczowe paliwo

Hiszpanie wpadli ostatnio na bardzo nowatorski pomysł. Okazało się, że w najbliższym czasie będzie możliwa produkcja biopaliwa z jednego z najlepszych towarów eksportowych tego kraju, czyli pomarańczy.

Pomarańczowe paliwo

Samorząd w regionie Walencji stwierdził ostatnio, że istnieje możliwość, aby nadmiar owoców oraz produkty uboczne jakie po nich pozostają przetworzyć na paliwo, które będzie zdatne do zasilania samochodów. Każdego roku przynajmniej cztery miliony ton pomarańczy zostaje zamienionych na soki pozostawiając po sobie skórki i łupinki oraz miąższ jako papkowaty produkt uboczny.

Z każdej tony takiego surowca można wytworzyć nawet do 80 litrów bio-paliwa. Samorządowcy obliczyli, że na dzień dzisiejszy posiadają potencjał, aby wytwarzać prawie 20 milionów litrów takiego paliwa w ciągu roku. Włodarze dodają także, że w przeciągu następnych paru lat ten wynik można będzie spokojnie podwoić, bowiem do stawki dojdą także inne owoce.

Pomysł na sprzedawanie bio-paliwa z pomarańczy ma funkcjonować lokalnie, dzięki czemu pozwoli zwiększyć lokalny potencjał ekonomiczny tego regionu, a także zredukować ilość szkodliwych substancji wydalanych do atmosfery przez samochody.

Czytaj także:

Paliwo z kokosów! (2006-10-25)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
Słynny, brytyjski twórca samochodów sportowych powraca do świata żywych. Po 12 latach pojawi się na rynku nowy model, a tymczasem pojawił się pierwszy teaser nowej maszyny.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech