mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ponad 480 km na baku pełnym wodoru

Ponad 480 km na baku pełnym wodoru

Chevrolet Sequel z pewnością zapisał się już na karty historii nie tylko koncernu GM, lecz także światowej motoryzacji. Jest to bowiem pierwszy samochód napędzany za pomocą ogniw paliwowych zasilanych wodorem, któremu udało się przejechać na jednym baku aż 480 kilometrów (300 mil).

Ponad 480 km na baku pełnym wodoru

Larry Burns, vice prezes ds. planowania strategicznego i rozwoju koncernu GM tak podsumował to wydarzenie: "Dzięki nowoczesnemu zasilaniu koncern General Motors osiągnął kolejny etap rozwoju w kierunku komercjalizacji ogniw paliwowych do stopnia który spełni oczekiwania dzisiejszych konsumentów.

Dodał też, że udało się to osiągnąć bez emisji jakichkolwiek szkodliwych substancji, dlatego że samochód zasilany wodorowym ogniwem emituje jako produkt uboczny...wodę. Wodór wykorzystany w eksperymencie został wytworzony w pełni ekologicznie, wobec czego cały proces powstawania paliwa, aż do jego zamiany na energię potrzebną do jazdy samochodem był wolny od toksycznych związków. Zasilany elektrycznie Chevrolet Sequel pokonał dystans 480 kilometrów na pełnym baku wodoru po amerykańskich drogach.

Auto zadebiutowało w 2005 roku przy okazji targów motoryzacyjnych w Detroit. Jego w pełni funkcjonalna wersja pojawiła się dopiero w zeszłym roku, jesienią. Jest to pierwszy na świecie samochód, w którym sukcesywnie udało się połączyć system ogniw wodorowych wraz technologiami takimi jak system brake-by-wire, silniki w kołach czy aluminiowe nadwozie. Moment masowego debiutu auta sprawi z pewnością prawdziwą rewolucję na rynku motoryzacyjnym. Nie dość, że jest on zasilany odnawialnym źródłem energii, to jeszcze jedyne co emituje to tylko para wodna.

Auto wystartowało w ekologiczną podróż z macierzystego centrum rozwoju ogniw paliwowych GM w Honeoye Falls. Jego meta została zaplanowana w mieście Tarrytown, gdzie czekał na niego komitet powitalny.

Czytaj także:

Wodorowy Sequel GM (2005-01-18)

Genewa na zielono (2007-03-08)

Ultra-ekologiczny Morgan (2007-03-16)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Chevrolet
Tematy w artykule: Chevrolet Chevrolet Sequel

Podobne wiadomości:

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i na aukcji

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i...

Aktualności 2015-07-29

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie brakuje

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie...

Premiery 2016-01-07

Komentuj:

~do w 2007-05-20

taki sam jak w przypadku samochodow zasilanych LPG czy CNG...

~wld 2007-05-17

ogniwa sa super, ale beda je produkowaly takie same firmy jakie dzis kontroluja rynek paliw plynnych, czyli dla zwyklego uzytkownika nic sie nie zmieni, nadal bedziemy placic haracz. jedynie ekologia przemawia za tym napedem.

~w 2007-05-17

jaki jest aktualnie poziom bezpieczenstwa ogniw wodorowych w przypadku ich uszkodzenia badz zniszczenia w wypadku?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando