mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Potrafisz korzystać z klimatyzacji?

Potrafisz korzystać z klimatyzacji?

Największe upały mamy już za sobą, ale podczas tegorocznego lata z pewnością nie raz, nie dwa przydała się sprawnie działająca klimatyzacja. Ten element wyposażenia jest już oferowany niemal w standardzie, ale nadal wiele osób nie potrafi z niego korzystać w odpowiedni sposób.

Potrafisz korzystać z klimatyzacji?
Na klimatyzację możemy spojrzeć dwukierunkowo. Przede wszystkim jest to element wyposażenia naszego pojazdu, który zwiększa komfort jazdy. Przy okazji nie można pominąć też kwestii bezpieczeństwa. Jazda w czasie upału w samochodzie, który utrzymuje temperaturę niczym szklarnia nie sprzyja koncentracji, a do tego możemy się poważnie odwodnić.

Jednak żeby korzystać z klimatyzacji trzeba mieć trochę wiedzy. W innym przypadku szybko skończymy z przeziębieniem, zapalaniem gardła czy spojówek, a także bólami mięśni. Korzystanie z tego układu nie polega przecież jedynie na ustawieniu temperatury minimalnej oraz obrotów na maksimum.

Żeby klimatyzacja działała efektywnie i dość szybko, powinniśmy przed jazdą przewietrzyć samochód. Wystarczy jak przez pierwszą minutę jazdy otworzymy wszystkie okna. Dzięki przeciągowi gorące powietrze zostanie wydmuchane na zewnątrz. Przy tej okazji powinniśmy wspomóc pracę klimatyzacji przez ustawienie jej właśnie na minimalną temperaturę oraz maksymalny nawiew. Korzystamy z tego jednak przez pierwsze minuty jazdy, a nie przez całą trasę. Żeby usprawnić wentylację zamykamy też obieg.

W chwili gdy poczujemy, że temperatura wewnątrz auta zaczyna się schładzać, zamykamy okna, otwieramy obieg, a następnie zaczynamy dostrajać temperaturę do docelowej. Nie robimy tego gwałtownie, ponieważ dopiero co nasz organizm dostosował się do jednej, gwałtownej zmiany temperatury.

Kwestia problemów zdrowotnych związana z działaniem klimatyzacji wynika przede wszystkim z tego, że nastawiamy się działanie zbyt dużej różnicy temperatur. W tej kwestii nie ma złotego środka, ale powinniśmy utrzymywać we wnętrzu samochodu klimat, który będzie się różnił niewiele od tego, co dzieje się za oknami. Niewiele to znaczy maksymalne 4-5 stopni Celsjusza, na krótkich dystansach. Jeżeli za oknami jest 40 stopni to na pewno nie ustawiamy klimatyzacji na 35 stopni, ale musimy pamiętać, że im większa różnica tym dłużej powinniśmy ją zmniejszać, by nie odczuć szoku termicznego. Dotyczy to również długich tras, gdzie odpowiednio wcześniej "dostrajamy" temperaturę.

Kolejna sprawa to kierowanie strumienia chłodnego powietrza. Starajmy się kierować go w stronę szyby lub sufitu. Wiadomo, że dużo szybciej odczujemy ulgę gdy zimne powietrze dmucha prosto w nas, ale wtedy z pewnością bardzo szybko się rozchorujemy.
Tematy w artykule: klimatyzacja układ klimatyzacji

Podobne wiadomości:

Upał w samochodzie to nie żarty! Sprawdziliśmy, ile wytrzymamy

Upał w samochodzie to nie żarty!...

Bezpieczna jazda 2015-08-10

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Serwis auta 2016-05-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.