mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Powiew chłodu za dopłatą

Powiew chłodu za dopłatą

Za oknami naszych stojących w korkach samochodów roztacza się coraz cieplejsza aura. To ostatni moment dla tych, których cztery kółka nie zostały wyposażone w system klimatyzacji. Po pierwsze już za kilka tygodni upał w samochodzie będzie nie do wytrzymania, a na dodatek w sezonie założenie klimatyzacji jest o wiele droższe.

Powiew chłodu za dopłatą

Układ klimatyzacji jest obecnie jednym z kluczowych elementów zapewniających nam komfort podróżowania. Niestety, jeszcze kilka lat temu mało które samochody miały go w standardzie. Teraz sytuacja wygląda nieco lepiej, ale i tak wielu producentów każe sobie dopłacać za niego krocie. Dla tych, którzy kupili samochód bez klimatyzacji, jest jeszcze ratunek.

Kiedy otwarte okna i dmuchawa włączona na najwyższe obroty nie pozbawiają nas uczucia, że właśnie siedzimy w spalinowej saunie, przyszedł czas na szukanie ogłoszenia o montażu klimatyzacji. Wbrew pozorom przestaje to być niszowa usługa i coraz więcej zakładów zaczyna się podejmować montażu nieseryjnej klimatyzacji. W okresie zimowym czy wiosennym ceny takiej zabawy są w miarę korzystne. Za kilka tygodni, kiedy uderzą fale słońca, a wraz z nimi klienci do warsztatów, ceny z pewnością podskoczą o kilkaset złotych.

Montaż klimatyzacji nie jest sprawą banalną. Dlatego warto udać się do specjalisty, który zrobi to profesjonalnie. Nie każdy producent oferuje/oferował w swoich modelach opcję w postaci klimatyzacji. W tych autach, gdzie pojawiała się ona seryjnie, szansa na udany montaż mocno wzrasta. Tutaj klient staje przed wyborem, który staje się klarowny po zajrzeniu do portfela. Na dzień dobry trzeba sobie uświadomić, że nie będzie to sprawa tania. Możemy zdecydować się na instalację nowego zestawu (zamiennika), bądź też poszukać na własną rękę używanego zestawu. Różnica w cenie może być nawet dwukrotna. Dla zobrazowania przykładu w popularnych samochodach segmentu C z grupy Volkswagena nowy zestaw klimatyzacji może kosztować nawet 7 tysięcy złotych, podczas gdy "używkę" można dostać czasami nawet za 3 tysiące złotych. Do tej ceny należy doliczyć robociznę, która rzadko kiedy schodzi poniżej tysiąca złotych. Wszystko jest uzależnione od stopnia skomplikowania instalacji.

Ta z kolei zależy od rodzaju klimatyzacji na pokładzie. Jeżeli zażyczymy sobie klimatyzację automatyczną, która jest bardzo wygodna w obsłudze zapłacimy dużo więcej. To wszystko przez skomplikowane mechanizmy utrzymywania temperatury, które wykorzystują dodatkowe czujniki (np. nasłonecznienia, temperatury). Najtaniej wychodzi zwykle montaż podstawowej klimatyzacji ręcznej, w której pokrętło odpowiada za temperaturę i siłę nawiewu. Mniejszy stopień skomplikowania przekłada się na niższą cenę montażu.

Używany zestaw to także dodatkowe koszta. Jak każde urządzenie w samochodzie wymaga regularnego przeglądu i wymiany elementów eksploatacyjnych. Najlepiej, żeby warsztat zrobił mały przegląd i powymieniał rzeczy, które potem mogą nam przyprawić kłopotów. Warto skontrolować stan uszczelek, przewodów czy skraplacza oraz parownika. W niektórych wersjach klimatyzacji montaż kompresora wymaga rozebrania rozrządu silnika, więc ewentualna awaria może kosztować nas nie tylko dodatkowy czas, ale także i pieniądze. Ważne jest też dobre zabezpieczenie antykorozyjne nowej instalacji.
Przed udaniem się do warsztatu, który zajmuje się profesjonalnym montażem klimatyzacji w samochodzie warto jest na chłodno skalkulować wszystkie koszty takiej instalacji. Może się bowiem okazać, że lepiej następnym razem poszukać auta wyposażonego w ten dodatek niż miałoby się nam zrobić gorąco i duszno z powodu rachunku warsztatowego.


Podobne wiadomości:

Upał w samochodzie to nie żarty! Sprawdziliśmy, ile wytrzymamy

Upał w samochodzie to nie żarty!...

Bezpieczna jazda 2015-08-10

Klimatyzacja - jak używać by nie chorować?

Klimatyzacja - jak używać by nie chorować?

Technika 2014-05-14

Komentuj:

~dopłata do klimy 2009-05-21

nie zgodze się że w salonie trzeba dopłacić aż 5 tys. do klimatyzacji. żadko kiedy ten koszt przekracza 2 tys. wiem bo sam to przeszedłem.

~niestety 2009-05-20

ale sa ludzie ktorzy w upaly wylaczaja klimatyzacje... smutne ale prawdziwe

aaa 2009-05-19

Aha, nie sądziłem, że jest tak źle. No to ładnie ludzi doją.

~seeker 2009-05-19

@aaa Oczywiście że są auta kompaktowe bez klimatyzacji. Popatrz na Opla Astre Classic i Opla Astre 3 w wersji Essentia, Golfa VI Trendline, Kia Cee'd, etc. Podsumowując wszystkie kompakty w wersji podstawowej są pozbawione klimatyzacji a jeśli chciałbyś doposażyć tą wersję wyposażeniową w klimę to musisz liczyć się z ok 5tys zł ekstra.

aaa 2009-05-19

Dlatego nie ma sensu kupować używanego samochodu bez klimatyzacji (a tym bardziej nowego). Nawet jak ktoś jest zapartym wrogiem (bo najczęściej nie umie używać i go "zawiewa") klimatyzacji to będzie mu łatwiej sprzedać takie auto potem. A tak przy okazji, czy dziś jakieś samochody klasy średniej czy kompaktowej są jeszcze niewyposażone seryjnie w klimatyzacje? No raczej nie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.