mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Prąd z hiszpańskiego słońca

Prąd z hiszpańskiego słońca

Na początku przyszłego roku fabryka w Martorell zacznie produkować czystą energię elektryczną w ramach projektu „Seat al Sol”. W ekologicznym projekcie Seata, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych, wykorzystano jedno z największych bogactw naturalnych Hiszpanii – energię słoneczną oraz długi czas nasłonecznienia Martorell i okolic.

Prąd z hiszpańskiego słońca
Ambitny projekt został opracowany wspólnie z firmą GA-Solar, należącą do GESTAMP Corporation. Projekt polega na zdecentralizowaniu wytwarzania energii elektrycznej, co oznacza, że energia ze źródeł odnawialnych ma być zarówno wytwarzana, jak i zużywana na miejscu.

Zintegrowane z budynkami ogniwa fotowoltaiczne pokryją dachy warsztatów i obiektów fabrycznych na powierzchni 320 000 m2. Po raz pierwszy częścią systemu będzie także struktura nośna zadaszeń nad parkingami gotowych samochodów.

Panele ogniw fotowoltaicznych o mocy 10 MW będą wytwarzały ponad 13 milionów kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada rocznemu jej zużyciu przez 3000 gospodarstw domowych. Taka ilość czystej elektryczności pozwoli obniżyć emisję CO2 do atmosfery o ponad 6200 ton.

Na początku 2010 roku ruszy budowa pierwszej fazy instalacji o mocy 4 MW podłączonej do sieci energetycznej. Uruchomienie systemu powinno nastąpić jeszcze przed końcem przyszłego roku. Budżet przeznaczony na realizację pierwszej fazy projektu wynosi 17 milionów euro.

Po uruchomieniu pierwszej fazy instalacji elektrownia słoneczna przy zakładach SEAT-a w Martorell będzie drugim pod względem ilości wytwarzanej czystej energii elektrycznej obiektem z ogniwami fotowoltaicznymi zintegrowanymi z budynkami w Hiszpanii i jednym z największych w Europie.

Przystępując do realizacji nowej inicjatywy, Seat chce ograniczać oddziaływanie firmy na środowisko naturalne nie tylko poprzez obniżanie emisji spalin w produkowanych pojazdach, ale także poprzez działania obejmujące wszystkie fazy produkcji, opracowywania i recyklingu swoich produktów.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat produkcja samochodow fabryka

Podobne wiadomości:

Honda Jazz z… Anglii

auto motor i sport 0000-00-00

Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata

Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.