mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Problemy z adaptacją

Problemy z adaptacją

Producenci samochodów oraz dostawcy części dla branży motoryzacyjnej pracują nad lepszymi oraz bardziej nowoczesnymi systemami kontroli jazdy. Jednakże wysokie koszty produkcji oraz niepewne podłoże prawne dotyczące ich pracy obniżają sprzedaż.

Problemy z adaptacją

Według statystyk tylko jeden na trzydzieści nowych samochodów posiada wbudowany system 'Adaptive Cruise Control'. Producenci urządzeń tego typu twierdzą, że potrafią one w ogromnym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, lecz kwestia prawna nie jest już tak jasna. Dzieje się tak dlatego, że prawo w niektórych krajach zabrania działania samochodowych systemów mogących działać nadrzędnie w stosunku do zachowań kierowcy.

Główna funkcja tego urządzenia polega na automatycznym utrzymywaniu bezpiecznego dystansu przed jadącym z przodu samochodem bez względu na jego prędkość. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zastosowano w 1999 roku. Wtedy też niemiecki producent podzespołów A.D.C użył go w siódmej generacji modelu Mercedes Klasa S. System był połączony z sensorami mierzącymi dystans. Pół roku później z sukcesem zastosowano go w modelu BMW Seria 7.
 
Przez cały czas inżynierowie pracowali nad ulepszeniem działania systemu ACC. Zauważono, że instalowanie w samochodzie dodatkowych radarów bądź też innych technologii obrazujących może zwiększać bezpieczeństwo poza kwestią wygody. Nowoczesne systemy ACC montowane w luksusowych samochodach takich jak Mercedes Klasy S będą alarmować kierowcę za każdym razem kiedy wykryją niebezpieczeństwo na drodze, które nie zostało zauważone. Niektóre z nich mogą nawet zaaplikować hamowanie. Mankamentem jest cena, która to w większej części odstrasza klientów. Za taką opcję, dostępną w Mercedesie oraz wyprodukowaną przez firmę Continental trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. Firma Bosch zapowiada jednak, że wprowadzi do sprzedaży ten system w cenie oscylującej wokół pięciu tysięcy złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu oczekiwany jest bardzo duży wzrost sprzedaży takich akcesoriów.
 
Czytaj także:
 
Elektroniczny kierowca (2001-03-02)

Tematy w artykule: ACC Adaptive Cruise Control

Podobne wiadomości:

Nagroda specjalna DAF N.V. dla firmy ACC Logistic

Nagroda specjalna DAF N.V. dla firmy ACC...

Aktualności 2009-12-01

W październiku 2009 r. w siedzibie autoryzowanego dealera firmy WTC w Długołęce, firma ACC Logistic z Wrocławia odebrała nagrodę specjalną firmy DAF Trucks za udział w ogólnoeuropejskim badaniu satysfakcji klienta. Czek na równowartość 2000 euro w złotówkach przekazał pani Wiceprezes Zarządu firmy, Paulinie Anioł, Dyrektor Zarządzający DAF Trucks Polska, Cornelis van der Lee.

Honda daje światu przewidujący tempomat

Honda daje światu przewidujący tempomat

Technika 2015-01-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross