mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Radio samochodowe ma 82 lata

Radio samochodowe ma 82 lata

Kto by przypuszczał, że to już 82 lata, które minęły od momentu kiedy w aucie po raz pierwszy zamontowano radio samochodowe.

Radio samochodowe ma 82 lata
Żyjemy w czasach, gdy radio to wielu wypadkach jedno ze standardowych elementów wyposażenia samochodów. Mimo, że niektórzy producenci w swoich cennikach radio samochodowe zaliczają do elementów dodatkowego wyposażenia to nikt chyba nie wyobraża sobie zakup auta, które będzie pozbawione tego urządzenia.

Po raz pierwszy radio, lub raczej odbiornik samochodowy w aucie pojawił się w 1930 roku, kiedy to bracia Galvin opracowali takie urządzenie i zamontowali je w aucie. 22 lata później firma Blaupunkt wprowadzi na rynek pierwszy odbiornik FM. W 1964 roku na rynku pojawiają się kasety magnetofonowe co zrewolucjonizowało słuchanie muzyki w aucie.

Następna taka rewolucja to rok 1985 kiedy to po raz pierwszy w historii samochód został wyposażony w odtwarzacz CD, odpowiedzialna za to była firma Becker. Nastąpiło to rok po wprowadzeniu na rynek płyt kompaktowych.

W XXI wiek przyniósł szereg innowacji technicznych takie jak pojawienie się radia satelitarnego, które wystartowało w 2001 roku. Pierwszym artystą, którego można było w nim usłyszeć był Tim McGraw. Sześć lat później producenci aut udostępniają użytkownikom możliwość głosowego sterowania funkcjami iPodów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych.

82 lata po tym jak bracia Galvin zamontowali pierwsze radio w samochodzie świat doskonali i rozwija już nie sam odbiornik, ale całą technologię z nim współpracującą. Teraz rozmawia się już nie o radiu samochodowym, a o multimediach. Każdy producent aut posiada swój własny system pozwalający na komunikację radia, telefonu, smartfonów i innych urządzeń ze sobą. Jednym z takich urządzeń jest technologia MyLink, która zastała opracowana przez Chevroleta.

Technologia idzie bardzo szybko do przodu, a bracia Galvin pewnie nigdy nie przypuszczaliby, że ich wynalazek rozwinie się i będzie jednym ze standardów w dzisiejszych samochodach.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie brakuje

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie...

Premiery 2016-01-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX przeszła face lifting, który wprowadził kilka istotnych zmian w napędzie samochodu. Jest teraz bardziej zwinny na torze, pokonując okrążenie toru testowego szybciej niż dotychczasowy model.