mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Radiowy sposób na korki?

Radiowy sposób na korki?

Wreszcie się doczekaliśmy, ale nie do końca. Po niemal dwudziestu latach działalności w wielu krajach system TMC w końcu trafił do nas. Czy będzie on skutecznym sposobem na omijanie problemów na drodze?

Radiowy sposób na korki?
Jak to działa?
Na początek, żeby wiedzieć o co chodzi z całym zamieszaniem wokół systemu warto byłoby dowiedzieć się do czego on służy. System TMC to technologia, która wykorzystuje fale radiowe do przekazywania sytuacji na drogach. Są w nią wyposażone nie tylko radia samochodowe, ale przede wszystkim nawigacje GPS. Przez długi czas opcja TMC w tych urządzeniach na terenie Polski milczała. Działała ewentualnie jak znajdowaliśmy się w rejonach granicy państwa.

Dane przesyłane za pośrednictwem TMC są selekcjonowane oraz katalogowane. Dzięki temu kierowca korzystający z niego w czasie nawigowania drogi przez GPS może się dowiedzieć, że droga jest np. zakorkowana albo trwają prace remontowe na danym odcinku, czy też zdarzył się wypadek. Przy tej okazji urządzenie potrafi automatycznie wyszukać drogę alternatywną, wobec czego będziemy mogli zadecydować którędy pojechać.

Informacje o problemach na drogach są przekazywane do systemu TMC z różnych źródeł. W krajach gdzie system jest już od dawna wykorzystuje się do tego czujniki zamontowane w asfalcie, kamery przy drogach oraz od służb takich jak policja, utrzymanie dróg, agencje rządowe.

Jak to wygląda w Polsce?
W maju tego roku, po prawie 20 latach opóźnienia względem reszty świata wystartował w Polsce system TMC. Za jego obsługę odpowiada pochodząca z Finlandii firma Destia Traffic, która współpracuje z radiem RMF FM. Radość z tego faktu psuje jednak informacja, że system informujący o korkach, remontach oraz innych utrudnieniach na drodze nie jest darmowy. Poza tym usługa TMC w Polsce nie działa jeszcze na "pełen gwizdek". W nawigacji GPS dowiemy się o remontach, wypadkach czy innych utrudnieniach, ale korki nie są monitorowane na bieżąco. Firma, która obsługuje TMC korzysta z danych, które przekazuje m.in. GDDKiA. Ta z kolei interesuje się tylko drogami głównymi, które stanowią malutki procent wszystkich, po których jeździmy.

Dopiero pod koniec roku wystartuje rozszerzenie systemu, które będzie dostarczało informacji na temat ruchu drogowego, warunków pogodowych oraz miejscach na parkingach. Dostęp do TMC w Polsce póki co będzie mocno ograniczony. Najpierw użytkownicy będą musieli za niego zapłacić, a skorzystają z niego póki co właściciele nawigacji Garmin oraz Navigon, w których wbudowano obsługę TMC. Być może dystrybutorzy urządzeń nawigacyjnych rozwiążą problem dorzucając do ceny przedmiotu opłatę za usługę TMC. Jednak co w przypadku gdy będzie to miesięczny abonament?

Użytkownicy polskich dróg jeszcze długo nie będą mogli cieszyć się z rozwiązania, które w Europie funkcjonuje już sprawnie od prawie dwóch dekad. U niektórych naszych sąsiadów skorzystamy z niego za darmo, a w kwestii lokalnych dróg możemy Państwu zaproponować na przykład odwiedzenie serwisu drogiwpolsce.pl. Tam bez dodatkowych opłat również dowiemy się o sytuacjach na drodze.
Tematy w artykule: korki utrudnienia w ruchu TMC

Podobne wiadomości:

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Polskie drogi 2015-08-21

BMW EnLighten -

BMW EnLighten - "zielona fala" z iPhone'a

Technika 2015-07-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.