mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rdza - niekończący się problem

Rdza - niekończący się problem

Niewielu z nas ma to szczęście (lub nieszczęście w przypadku konieczności napraw) posiadać karoserię z aluminium czy włókna węglowego żeby nie odczuć na własnej skórze odwiecznego problemu świata motoryzacji, czyli rdzy.

Rdza - niekończący się problem

Niewielu z nas ma to szczęscie (lub nieszczęście w przypadku konieczności napraw) posiadać karoserię z aluminium czy włókna węglowego żeby nie odczuć na własnej skórze odwiecznego problemu świata motoryzacji, czyli rdzy.

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii, które mają za zadanie zabezpieczać piękne karoserie naszych samochodów, problem ten z większym lub mniejszym impetem powraca jak bumerang. Oczywiście znajdą się również tacy, którzy stwierdzą że rdza dodaje samochodom uroku. W międzyczasie wytworzył się nawet specyficzny nurt tuningowy, który nazywa się "Rat&Rost Style".

Poza kiepskim efektem estetycznym rdza jest także zapowiedzią,  że z pokrywą blacharską dzieje się coś niedobrego i niebawem mogą zajść nieodwracalne szkody. Żeby lepiej zrozumieć istotę problemu należy przede wszystkim wiedzieć, że rdza jest efektem utleniania żelaza i jego stopów. Blacha utleniając się zamienia się powoli w czerwono-pomarańczowy tlenek żelaza. Reakcja ta zachodzi w przypadku gdy żelazo ma dostęp do wody oraz tlenu. Przyspieszają ją takie dodatki jak sól czy chemia używana do ośnieżania dróg.

Usuwanie rdzy
Jeżeli zauważymy, że gdzieś w rejonach progów czy nadkoli pojawiają się charakterystyczne bąble pod lakierem lub na zewnętrz przedostaje się rdzawy nalot, powinniśmy jak najszybciej zastosować środki zapobiegawcze. Z pozoru niewielki problemik może bardzo szybko zamienić się w ciężki i kosztowny do ogarnięcia problem.

Jest kilka sposobów na usuwanie rdzy, ale pierwszym doraźnym środkiem który możemy zastosować bez wielkich nakładów finansowych jest próba fizycznego usunięcia utlenionego metalu przy pomocy szczotki drucianej oraz papieru ściernego. Jeżeli uda nam się dokładnie wyczyścić skorodowane miejsce, a blacha nie będzie przeżarta przez rdzę na wylot, to należy jak najszybciej zamalować to miejsce podkładem zabezpieczającym przed dalszym utlenianiem. Jak tylko podkład się utwardzi powinniśmy zabezpieczyć to miejsce farbą. Jednak nie odwlekajmy tego na potem, gdyż nasza praca szybko pójdzie na marne.

Większe ogniska rdzy i blacha dziurawa na wylot będą wymagały interwencji blacharza. Jedną z metod jest wycięcie "chorej" blachy i wspawanie kawałka zdrowej, a następnie zabezpieczenie całości. Przy niektórych sytuacjach lepiej sprawdza się żywica lub kit, które mogą wypełnić ubytek. Po wyschnięciu dopracowujemy przy pomocy papieru ściernego kształt wypełnienia do obrysu nadwozia. Dopiero potem stosujemy podkład i farbę.


Jak zabezpieczać?
Nie ma idealnego sposobu na ochronę samochodu przed rdzą. Jeżeli posiadamy garaż, należy zadbać by powietrze w nim miało jak najmniejszą wilgotność, bowiem wtedy utlenianie nie będzie postępowało zbyt szybko. Wystarczy od czasu do czasu użyć osuszacza powietrza.

Na rynku akcesoryjnym oferowanych jest wiele preparatów chemicznych zabezpieczających przed rdzą. Najlepiej jednak nie robić tego na własną rękę i zlecić specjalistom dokładne zabezpieczenie antykorozyjne poprzez otwory technologiczne. Pamiętajmy też by trzymać lakier w dobrym stanie, bowiem to on jest fizyczną barierą pomiędzy tlenem, a blachą karoserii.

Tematy w artykule: rdza blacharstwo

Podobne wiadomości:

Irak nowym wschodzącym rynkiem motoryzacyjnym

Irak nowym wschodzącym rynkiem motoryzacyjnym

Aktualności 2012-03-21

30 mln na modernizację trasy Ostrowiec Św. - Ożarów

30 mln na modernizację trasy Ostrowiec Św. -...

Polskie drogi 2013-08-01

Komentuj:

~ktoś 2011-08-18

Twoja stara... restauracja!

~do ha, ha 2011-08-17

chyba twoja stara

~AK 2011-08-17

nie da rady, koncerny paliwowe, rządy, konkurencja, wiadomo o co biega ;/

~boob 2011-08-17

RDZA piękne i pożyteczne aczkolwiek niepożądane zjawisko samochody zardzewiałe się złomuje nie naprawia

~ha,ha 2011-08-17

marko1 masz u mnie piątkę, tylko blondynki niewiedzą skąd bierze się rdza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.